Arama Logo

Yusuf Namoğlu'ndan başkanlık açıklaması!
7
YUSUF NAMOĞLU'NDAN MHK AÇIKLAMASI
Türkiye Futbol Federasyonu'nda Nihat Özdemir'den sonra Mehmet Büyükekşi dönemi başladı. Yeni Merkez Hakem Kurulu Başkanı'nın kim olacağı merak konusu olurken, kulislerde Yusuf Namoğlu ismi de dolaşmaya başladı. MHK'nin eski başkanı Yusuf Namoğlu, iddialarla ilgili Sporx'e konuştu. Emrah Karalinç'in sorularını yanıtlayan Namoğlu, Türkiye'deki sistemin düzelmemesi halinde tartışmaların devam edeceğine inanıyor.
6
"BANA BİR TEKLİF GELMEDİ, GELİRSE DÜŞÜNÜRÜM"

Yeniden MHK'nin başına geçeceği iddialarına yanıt veren Yusuf Namoğlu, "Öncelikle ben TFF'den herhangi bir teklif falan almadım. Dolayısıyla teklif almadığım bir konu hakkında konuşmak ne kadar doğru olur? Görev yaptığım sürece, ekibimizle beraber elimizden gelen her şeyi yaptık. Teklif gelirse düşünebilirim. Ama şu anda gelen bir şey yok" ifadelerini kullandı.

5
"İSTİKRAR YOKSA SİSTEM DE OTURMAZ"

Türkiye'de sistemin oturmasının kolay olmadığını vurgulayan Namoğlu, "İnsan önüne bir hedef koyar. Dünyayı yeniden keşfetmeye çalışıyoruz. Keşif yapan ülkeler ortadadır. Ülkemizde sistemin oturması kolay değil. İstikrar olmadığı için sistem de oturmaz. Bu sıkıntıların kolay kolay aşılacağını düşünmüyorum" dedi.

4
"VAR KONUSUNDA TFF'Yİ UYARMIŞTIM"

VAR sistemiyle ilgili tartışmaların yeni sezonda devam edip etmeyeceği sorusuna ise Namoğlu, "Kamera sayılarının daha fazla olması gerekiyor. Ben bu konuyu görevdeyken TFF'ye söyledim. 'Ekonomik bir olay' dediler. TFF o dönem para vermek istemedi. Eksik kameralarla da pozisyonlarda gecikmeler oluyordu. Örneğin; ofsayt pozisyonlarını verebiliriz. Yayıncı kuruluş derbilerde 16 kamera kullanıyordu. Ama diğer maçlarda bu sayı yarı yarıya düşüyordu. Böyle bir ortam da konuyu tartışmaya açıyor. TFF 1. Lig'de VAR'ın kullanılması da bu sene ne kadar sağlıklı olacak? Ben yeterli olmadığını daha önce söyledim" diye konuştu.

3
"SİSTEM İÇİN İYİ BİR PLANLAMA GEREK"

Türkiye'de çokça tartışılan VAR sistemiyle ilgili ciddi planlamalar yaptıklarını fakat; bu planlamaların görevden ayrılmalarıyla birlikte yarıda kaldığını belirten Yusuf Namoğlu, "Roberto Rosetti ile birlikte çalışmalar yapmıştık. 6 aylık bir deneyimimiz vardı. Bu işi yapabilecek hakem arkadaşları da elemelerden geçirdik. Fakat; biz bu çalışmaları yaparken bıraktık. Sonrasında her şey 180 derece değişti. Ülkede futbol adına istikrar yok. Öyle olunca da Türkiye'de ne futbol ilerliyor, ne hakemlik ilerliyor ne de genç oyuncu yetişmiyor. Sistem kötü! Deveye neren eğri diye sormuşlar, nerem doğru ki diye cevap vermiş. Sistemin oturması, gelişmesi için sağlam bir planlama gerek" açıklamasını yaptı.

2
NAMOĞLU'NUN YENİ MODEL ÖNERİSİ

MHK'nin eski başkanı Namoğlu, "VAR sistemiyle ilgili olarak İngiltere ve İspanya'da uygulanan yöntemler örnektir. Bence, bu iki ülkedeki sistem incelenip, karma bir model olabilir. Bu bir öneri tabii ki. Zamanında Kulüpler Birliği'nde başkanlara da anlatmıştım. Tabi ki yetkili mercilerin bunu düşünmesi ve uygulamaya koyulması gerekir" ifadelerini kullandı.

1
CÜNEYT ÇAKIR, YURT DIŞINDA MI DEVAM ETMELİ?

FIFA kokartlı hakemlerden Cüneyt Çakır'ın yurt dışına gidip gitmeyeceği tartışmaları hakkında da yorum yapan Namoğlu, "Cüneyt Çakır, dünyaya mâl olmuş bir hakem arkadaşımızdır. Türkiye'de mi devam eder, yurt dışında mı bilemiyorum. Buna kendisi karar verecek. Dünyaya mâl olmuş bir hakemin kararına etki edemem, kendi tercihidir" diyerek sözlerini tamamladı.