Arama Logo
SENİN İÇİN SEÇTİĞİMİZ

Uğur Meleke: "Jesus demek, önde baskı yapmak demek"

Fenerbahçe, Avusturya kampındaki ilk hazırlık maçında Partizan'ı Enner Valencia'nın attığı golle 1-0 mağlup etti. Hürriyet yazarı Uğur Meleke, bu mücadeleyi köşesinde değerlendirdi.
5
UĞUR MELEKE YAZDI

Hürriyet yazarı Uğur Meleke, Fenerbahçe'nin Avusturya kampında Partizan'ı 1-0 yendiği maçı köşesinde kaleme aldı.

4
"JESUS FUTBOLU"

Jorge Jesus’un kolay tanımlanabilir bir oyun anlayışı var. Ve inandıklarına sıkı sıkıya bağlı. Haliyle onu daha önce çalıştırdığı takımlardan tanıyanlar, Fenerbahçe’de oynatmayı denediği oyuna da yabancı değiller. Dün de, hazırlık periyodunun dördüncü maçında takımına “Jesus futbolu”nu bir tık daha adapte etmeye çalıştı.

3
"3-4 PASLA GOLÜ HEDEFLİYOR"

Fenerbahçe maça 4-1-3-2 başladı. Zaten Jesus futbolunun temel dinamiklerinden biri bu. Ön libero İsmail çalışkandı. Osayi ve Ferdi takımın en iyileri. Sol iç ve sağ iç Rossi-Henrique’nin beklenenin biraz altında kalmaları özellikle set hücumunda aksaklıklar yarattı. Ancak Jesus’un takımının esas tehdit yarattığı anlar, topun rakiplerinde olduğu anlar. Önde çok kalabalık bir pres yapıyorlar. Rakiplerini çıkartmamak için her şeyi deniyorlar. Top kazandıklarında da 3-4 pasla gole gitmeyi deniyorlar. Zaten gerek pozisyonlar, gerekse Valencia’nın golü bu presin sonucuydu.

2
"BU BÖLGEYE TAKVİYE LAZIM"

Jesus, daha önce çalıştırdığı takımların çoğunda olduğu gibi Fenerbahçe’de de çift santrfor kullanıyor. Bunların biri klasik (Valencia), biri gezici (Bruma). Sarı lacivertlilerin özellikle bu bölgeye takviye yapması lazım, Bruma’nın kolay top yitirdiğini ve o bağlantıda daha realist bir oyuncuya ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

1
"ONLAR GİRİNCE BAĞLANTI KABİLİYETİ ARTTI"

Son bölümde İrfan-Arda ve Emre oyuna girdikten sonra bağlantı kabiliyetinin arttığını da not etmek lazım tabii. Jesus demek önde baskı yapmak demek.