Arama Logo

Spor yazarlarından Kayserispor - Galatasaray maçı yorumları
14
YAZARLARDAN YORUMLAR
Spor yazarları, Kayserispor'un Galatasaray'ı 3-0 mağlup ettiği karşılaşmayı köşelerinde değerlendirdiler.
13
"YANLIŞ PLANLAMANIN BEDELİ"
ŞANSAL BÜYÜKA/MİLLİYET: Galatasaray tarih yazıp Avrupa Şampiyonu olurken bu takımın saha içi patronluğunu Hagi yapıyordu. Devam eden altın yıllarda Selçuk İnan ve Melo gibi iki lider oyuncu vardı. Biri oyunu kuran, diğeri kötü giden oyuna isyan eden... Bitmedi, Sneijderli, Drogbalı, hatta Gomezli yıllar, Galatasaray’ın altın yıllarıydı. Hangi sezon şampiyonluk yaşandıysa, o sezon Galatasaray kadrosunda bir, hatta birden fazla usta, lider oyuncu vardı. Galatasaray sarsıldı mı, yere düşmesini engelleyen, yere düşünce elini uzatıp kaldıran, paniklemeyen, “görüp geçirmiş” usta oyuncular... Belki gençler kadar koşmuyorlardı ama bu işi yetenekleriyle, kariyerleri ile gençlerden iyi yapıyor, o gençlere de “rol model” oluyorlardı. Şimdi Galatasaray sarsılınca, dağılınca, zor durumda kalınca, elinden tutup kaldıracak, takımı toparlayacak bir usta, bir tecrübe var mı? Kabul edelim ki, Galatasaray bu gençleştirmeyi çok “hesapsız- kitapsız” yaptı, takımda tek “patron” bile bırakmadı. Şimdi çok ağır biçimde bu yanlış planlamanın bedelini ödüyor.
12
"ACİZ DURUMA DÜŞMEZ!"
ŞANSAL BÜYÜKA/MİLLİYET: Bakmayın hep kriz dönemlerinin takımlarına gittiği için bu ülkede geleceği yerlere gelemedi. Emrah Başsan, Thiam, Mensah üç büyüklerde başarılı olamadılar ama kabul edelim ki “orta seviyeli” takımların büyük oyuncuları... Geçen yılları Trabzospor forması ile geçiren savunmanın mendireği Hosseini‘nin süper oyununun hakkını da teslim etmeliyiz. Kasımpaşa’ya karşı 2-0 öndesin, 2-2’ye yakalanıyorsun. Trabzon’a karşı 2-0 öndesin, 2-2‘ye yakalanıyorsun. Eee, Kayseri önünde 2-0 yenikken sen de 2-2‘yi yakalasana... Elini- kolunu bağlayan mı, bacağından çekip seni tutan mı var? Daha da kötüsü: Galatasaray kaybeder ama rakip seyirciye “oley” çektirtecek kadar “aciz” duruma düşmez. Galatasaray için, Fatih Terim için sözün bittiği yerdeyiz.
11
"3 SENE İSTEYEMEZSİNİZ"
ENGİN VEREL/AKŞAM: Galatasaray'da işlerin bu noktaya geleceği aslında sezon başından belliydi. Sistemden çok oyuncu transferleriyle sonuca gidileceği düşünüldü ki bu inanılmaz bir hata. Takımı gençleştirmek iyidir, hoştur ama bir anda bütün gençleri toplayamazsınız. Tecrübelilerin yanına 2'şer 3'er oyuncu yavaş yavaş monte edilir. Bu da yapılan diğer büyük hata. Fatih Terim sezon başında 3 sene istedi ama büyük takımlarda böyle bir krediyi size kimse vermez. Adınız Fatih Terim olsa bile bu kredi talebiniz onaylanmaz. Fenerbahçe'de de, Beşiktaş'ta da Trabzonspor'da da 3 sene isteyemezsiniz. Hadi istediniz ama bunu size vermezler. Kim vermez? Öncelikle taraftarınız ve camianız vermez. Ayrıca rasyonel olarak bakılırsa bu 3 sene de "Sıfırdan" başlamaz. Ondan önce başarısız olduğunuz 2 senenin üzerine eklenir. Yani bu yıl da başarısızlık halinde toplamdaki kötü gidiş 3 yıldır. 1 değil! Kayserispor maçı özelinde konuşmaya gerek yok. Galatasaray, bu büyük yanlışlarla sezon içinde maç kazanabilir mi? Tabii ki kazanabilir. Arada iyi sonuçlar alabilirsiniz. Peki şampiyon olabilir mi? Asla... Korkarım ki sezon bitmeden takımdaki futbolcular haricinde Galatasaray'da daha radikal isimlerin ayrıldığını görebiliriz. Yazının başında da söylediğim gibi büyük camiaların sabrı aynı oranda küçüktür.
10
"ÖMER'E DAHA FAZLA ŞANS VERİRİM"
ÖMER ÜRÜNDÜL/SABAH: Galatasaray ikinci yarıya skoru değiştirmek için hızlı başladı. Ama penaltıdan gelen 3. golle bütün saha içi dengeler ev sahibi ekibe geçti. Sonra Galatasaray yüklendi ama bir netice elde edemedi. Galatasaray'da ciddi sorunlar var. Mostafa kendine iyi bakmadığı için fizik olarak yokları oynuyor. Feghouli güçsüz, Aanholt ise hem disiplinsiz hem de kafasına göre oynuyor. Oğulcan da uzun maç eksikliğinin sıkıntısından katkı vermedi. Ben Fatih Terim'in yerinde olsam birçok temel eksikleri olsa da Ömer Bayram'a çok daha fazla şans veririm. Kerem de çok erken havaya girmiş. Bunlar hiç iyi görüntüler değil. Dün gece tek beğendiğim isim ilk defa oynamasına rağmen genç Assunçao'ydu.
9
"TRANSFERLERDE BİR SORUN VAR"
OSMAN ŞENHER/MİLLİYET: Taraftar cinnet geçirmekte haksız mı? Evet, Başkan Burak Elmas gerçekten çok iyi futbolcular aldı. Herkes havaya girdi. Beklenti büyüdü. Hele Lazio maçındaki üst seviye futbol, tek eğlencesi Galatasaray olan 30 milyon taraftarı başka bir aleme götürdü. Şimdi bakıyorsun, pazar günü Alanya’ya yeniliyorsun. Yenilebilirsin, sözüm yok ama ortaya konan futbol gerçekten can acıtıyor. Kayseri deplasmanına gidiyorsun, darmadağınıksın. Maçı kazanmanın mümkünatı yok. Hele yenilen gollerde biz defansa kızıyoruz... Kardeşim rakip geliyor, seken toplar var, savunmanın önündeki orta saha ne iş yapar? İki bek neden oralara gelmiyor? Cim Bom hep aynı tarz goller yiyor. Tek üzüldüğüm, Fatih Terim buna bir çare bulamıyor. O kötü, bu kötü, alınan oyuncular kötü, defanstakiler iyi futbolcu değil... Bana kalırsa sorun sadece futbolcularda değil. Neden Melo, Fernando varken sarı-kırmızılılar böyle goller yemiyordu? Demek ki o zaman transferlerde bir sorun var. Beşiktaş, Souza’yı bulmuş getirmiş. Bu sorunu da halletmiş. Galatasaray ise maalesef, bu kadroyla, bu orta sahayla ve bu futbol anlayışıyla o sorunu çözemez. Orta saha maç boyunca Kayserispor karşısında bu bölgede üstünlük kuramadı. Bir Mensah’ın etkisini Galatasaray’da hiçbir futbolcu gösteremedi. Diagne takım 3-0 mağlupken oyuna alınıyor. Her gün gazetelerde kendisiyle ilgili çarşaf çarşaf haberler var. Yok kovuluyormuş, para cezası alacakmış, Terim ona son şansı verecekmiş. Böyle olaylar sadece Cim Bom’da yaşanıyor ve basında yer alıyor. Bunun önüne geçen yok. Galatasaray’daki futbolcuların şu an iyi ve moralli bir ortamda maça hazırlandıklarını sanmıyorum. Bu kötü gidişatı kim düzeltecek? Fatih Terim... Hocanın bir şeyler yapması lazım. Muslera bile farklı görüntü veriyor, çok hatalar yapıyor. Bilemiyorum...
8
"ROTASYON DA ÇARE DEĞİL"
SERKAN KORKMAZ/FOTOMAÇ: Galatasaray, Lazio'yu yendiğinde, sadece skorla değil, genç, dinamik ve sempatik bir kadroyla ortaya koyduğu oyunla taraftarına umut aşılamıştı. Unutulmaz kaptanı Bülent Korkmaz'ın takımı Alanya karşısındaysa Lazio maçındaki ışıltının "bir saman alevinin harlaması" olduğundan şüphelenilmişti. Sosyal medyadaki, yeri geldiğinde transfer yaptıran, kulüp seçimlerinde etkin olan çeşitli inisiyatiflerin çözümü, Morutan'ın 90 dakika oynaması, tribününkiyse Babel'i yuhalamaktı. Belli ki aynı isimlerde ısrar etmek de, rotasyon da çare değil. İkinci yarının başında Kerem, Morutan ve Ömer girip Emre, Feghouli ve Aanholt çıktı. Feghouli- Morutan ya da Feghouli-Kerem değişikliğiyle bir 15 dakika daha devam edilemez miydi? Bu kadar deneyimli, kredisi bu denli yüksek bir teknik patron için daha rasyonel bir yönetim beklerdim. Galatasaray'da sıradaki Göztepe maçının bırakın sonucunu, oyun kalitesini, sahaya çıkacak on biri bile çok önemli. Keza tribün artık sadece homurdanmıyor, yuhalıyor, ıslıklıyor. Sosyal medyada karşıt ekipler birbirlerine -kimsenin umursamadığı- "algı okları" fırlatıyor. Sokaktaki, Anadolu'daki, sadece ekrandan maç heyecanı yaşayan taraftar için futbol hayatın bir süsü sadece.
7
"SOKAĞI DİNLEMEK LAZIM"
SERKAN KORKMAZ/FOTOMAÇ: Futbolu bu kadar büyük ve önemli yapan, futbolcuların bu kadar zengin olmasını sağlayan kim? Tweet atanlar mı, tribündeki taraftar grupları mı, yoksa ekran başındaki milyonlar mı? Sözüm tüm kulüplere; sokağı dinlemek lazım.
6
"SAHA DURUMU: KARIŞIK"
EBRU KILIÇOĞLU/CUMHURİYET: Galatasaray, Kayserispor karşısına ‘temize çekilmiş’ olarak çıkıyor. Bugüne kadar forma giyen isimlerin bir kısmı İstanbul’da bir kısmı da kenarda… İşin süslü başlığı ‘dinlendiriliyorlar’ dese de, alt yazısı ‘gözdağı’ diyor aslında. Galatasaray’ın bu yeni sürümü, ilk düdükle beraber ‘epik hata’ mesajı veriyor. Sezon başında, işleri oturtmaya çalışırken farklı mağlup olmanın tabii ki telafisi olacaktır. Ama futbolcusundan teknik ekibine bu ‘çaresizce’ mağlubiyet; fena halde ‘Saha durumu: Karışık’ mesajı veriyor...
5
"OLACAK İŞ Mİ BU?"
HASAN SARIÇİÇEK/TÜRKİYE: Şaşırdım, Fatih Terim’i oyuncu planlaması ve takım mühendisliği anlamında hiç bu kadar aciz görmedim. Ne yapmak istiyor ya da kime mesaj veriyor, Fatih Hoca? Sen,  Falcao’yu oynatamayıp gönder adam gittiği yerde leblebi gibi gol atsın. Elindeki golcü Diagne’yi psikolojik olarak sars ve dün ilk yarı yedek oturt; olacak iş mi bu? Bitmedi dinlendirmek adına Kerem’i de ilk yarı kulübede tut. Bu yorgun ve dağınık kafa ile maç mı kazanılır? Yazık! Fatih Terim fiilen harakiri yapıyor. Ne taktiği taktik, ne oyuncu seçimi seçim ne de hamleleri hamle? Aslan bu şekilde nasıl şahlanır? Ben Muslera’ya üzüldüm, efsane folluk oldu. Dahası gollerde yapabileceği hiçbir şey yoktu.
4
"KAZANLAR KAYNAMAYA BAŞLADI"
NEVZAT DİNDAR/MİLLİYET: Son üç haftada sadece iki puan toplayabilen ve ciddi bir krizin eşiğine gelen Galatasaray, morallenmek için gittiği Kayseri deplasmanında adeta bozguna uğradı. Ev sahibi Thiam (2) ve Emrah Baysan ile muhteşem bir galibiyete imza atarken, rakibinden tarihte ilk kez üç gol yiyen Cim-Bom’da kazanlar kaynamaya başladı.
3
"YOK! YOK! YOK! YOK! YOK!"
REHA KAPSAL/FOTOMAÇ: Galatasaray rotasyonlu bir kadroyla Kayseri deplasmanına gitti. Bu rotasyon, yaşlı oyuncular olan bir kadro için yapılır ama genç oyunculardan kurulu bir kadro için bunu tercih etmek ne kadar doğruydu. Ve de bunun sahaya yansıması nasıl olacak sarıkırmızılılar adına; bu en önemli sorulması gereken soruydu. Galatasaray takımının bugünkü deplasman performansını irdelerken, son 3 yıldır zaten bunun sıkıntısın yaşadığını ve bu dış saha oyunlarının ne kadar güçsüz ve zayıf olduğunu geçtiğimiz yıllarda da görmüştük. Galatasaray'ın bu sıkıntılarını çok doğru analiz edip, bunlara çözüm ulaştırdıktan sonra yol haritasını belirlemesi gerekir; Takım bütünlüğü yok. Takım organizasyonu yok. Rakip analiz yok. Forma adaleti yok. Taktik plan yok. Duran top kullanımı yok. Rakip savunmaya ön alan baskısı yok. Savunmadan top çıkartırken, baskı yediğinde bu baskıyı kıracak pas organizasyonu yok. Fiziksel kalite yok. Özeleştiri yok.
2
"HAYALLER İLE GERÇEKLER UYUŞMUYOR"
LEVENT TÜZEMEN/FOTOMAÇ: Fatih Terim'in hayalleri ile Galatasaray'ın sahadaki gerçekleri uyuşmuyor. Ve o gerçekler; "Bu Galatasaray şampiyonluğa oynamaz" diyor. Ayrıca o gerçekler Terim'e "Şapkanı önüne koy ben nerede hata yapıyorum?" şeklinde bir soru soruyor. Galatasaray kaybedebilir. Ağır sonuçlar da alabilir. Asıl sorun; Galatasaray'ın belirli bir oyun anlayışı yok. Terim'in hayaliyle kurulan yeni kadroda tecrübeden çıkıp gençlik ateşinin içine bodoslama atlamanın faturasını Galatasaray ödüyor. Galatasaray gibi büyük bir kulübün adam olacak çocuğa değil, adam olmuş çocuğa ihtiyacı var. Alınan tüm gençler için yetenekli deniyor ama ne zaman bal yapacakları ise bilinmiyor. Maalesef tecrübe ile gençliği harmanlayamayan Terim'le, Galatasaray bu tür yenilgileri yaşayacaktır. Terim eğer Lazio maçındaki kimliğini bulamazsa hem kendisi hem de Galatasaray toparlanamaz. Bu takım, Terim'in '8 de kapanır 18 de kapanır' sözünü yerine getiremez.
1
"GALATASARAY'DA NE İŞLERİ VAR?"
LEVENT TÜZEMEN/FOTOMAÇ: Gençleşmiş Galatasaray'da rotasyonun şart olduğunu düşünmüyorum. Halil 22, Cicaldau 24, Berkan 23, Morutan 22, Boey 21, Assunçao ve Barış Alper 21 yaşında. Eğer bu isimler sakatlık dışında 3 günde maç oynamayacaklarsa Galatasaray'da ne işleri var? Ayrıca deplasmanda bu kadar derin rotasyon yapılmaz. Terim'in aklı Alanya önünde yapmadığı rotasyonda kalınca Kayseri'de birbirine yabancı 11'i sahaya sürdü ve sonuç felaket oldu. Üst üstü alınan yenilgiler için "Takım genç. Zamana ihtiyacımız var. Taraftarlarımız sabırlı olsun ve destek versin" diyerek geçiştirilemez. Galatasaray'ın bir oyun anlayışı yok. Bazı futbolcuların da kumaşları iyi değil, kaliteleri yok ve oyun akılları yetersiz. Örneğin; Yedlin'in topa çıkarken elini açmasının bir açıklaması olamaz.