Arama Logo

Spor yazarlarından Karagümrük - Trabzonspor yorumları
9
YAZARLARDAN YORUMLAR
Spor yazarları, Süper Lig'in 14. haftasında Trabzonspor'un Karagümrük'ü 2-0 mağlup ettiği mücadeleyi köşelerinde değerlendirdiler.
8
"YAKALAMAK ÇOK ZOR OLACAK"
REHA KAPSAL/FOTOMAÇ: Trabzonspor, Karagümrük maçına gelmeden önce 25 maçtır kaybetmeyerek ve son 6 maçını kazanarak çok başarılı bir performans çizmişti. İster istemez bu uzun süre mağlup olmama serisi takımda baskı da yaratabilirdi. Bu baskıdan çıkmak için sadece teknik ve taktik yeterli olmaz. Takımın fiziksel gücünden daha güçlü bir zihinsel yapısı olması gerekir. Bordo-mavililerin ligin ortasına yaklaşırken 'ha bugün ha yarın takılacak' derken, üzerine strese girmesi düşünülürken, aksine her hafta bu psikolojik savaştan başarıyla çıkmasını biliyor. Bu zihinsel kuvvet, oynanan oyundan ve alınan 3 puandan daha önemli. Puan gelgitleri yaşamadan sürdürülebilir bir mental yapının oyuncuların üzerinde takım halinde oluşması bu başarıdaki en önemli faktördür. Trabzonspor belki çok yüksek tempoda oynamadı, topa da fazla sahip olmadı. Ancak gücünün yüzde 50'siyle bile 2-0 gibi net bir skorla 3 puanı kopardı. İki savunma bekinin kendi mevkisinin dışında oynayan isimler olması, hücuma katkılarını sınırlandırıyor. Abdullah Avcı da savunma oyuncularının yerinde kalmasını istiyor. Orta sahada Siopis ve Hamsik de savunma güvenliğini ön plana alınca rakibe pozisyon verilmiyor. Trabzonspor; Abdülkadir, Nwakaeme, Cornelius ve Djaniny gibi rakip yarı alanda problemi çözen anahtar oyuncularla maçı kazanmasını bildi. Zaten ilk 14 haftalık periyotta kontrollü oyun ve oyuncu kalitesi farkıyla puanları toplamayı becerdi. Bordo-mavililer, dün İstanbul'da Karagümrük karşısında 'oyunu erteleyip, 3 puanı kazanmayı bildi'. Trabzonspor'un kazanarak devam etmesi tüm rakipleri üzerinde de baskıyı artırıyor. Diğer takımlar maçlarını artık sadece kazanmak üstüne kurmak zorunda çünkü puan kaybettikçe Trabzonspor'u yakalamak çok daha zor olacak.
7
"LİDER, GÜMRÜĞE TAKILMADI"
AKSAL YAVUZ/MİLLİYET: Trabzonspor’un da bilhassa deplasmanlarda otomatiğe bağladığı bir oyun planı var; ayağa top yaparak, rakibi kendi üzerine çekip, defans arkasına attıkları toplarla sonuca gitmek… Dün de Djaniny’e yapılan penaltıyla öyle tanıştılar. Ya benzer ataklardan Nwakame’nin kaçırdığı gole ne demeli? Bırakın Süper ligi, alt liglerde hatta halı sahalarda benzer pozisyonu görmek herkese nasip olmaz! Bordo-mavililer zaman zaman Karagümrük’ün kendi sahasında topla çıkmasına vize vermeyerek hata yapmaya zorladı; 31’de yine Nwakaeme’nin kaçırdığı bir gol var ki… O pozisyonlar golle sonuçlandırılmış olsaydı, ilk yarı fişi çekip, işi bitirebilirlerdi… Doğrusunu söylemek gerekirse, o kadar net pozisyona giren lider, dün İstanbul’da puan ya da puanlar kaybetmiş olsaydı; onlar adına yazık olurdu! Abdülkadir’in 62’de attığı enfes golden sonra rahatladılar. Aksi halde çok da iyi oynamayan Trabzonspor kalan bölümlerde sıkıntı yaşayabilirdi! Ömür’ün attığı golle alakalı birkaç kelam etmek gerekirse, Trabzonspor’un yıldızı o golü aynı zamanda ‘ Topa iyi vuramıyor’ diyenlere de atmış oldu! Özetle, biz lider gümrüğe takılmadı diyelim, siz Trabzonspor’u Karagümrük de durduramadı, rakipleriyle arayı açtı gidiyor diyebilirsiniz!
6
"KAYIPSIZ GEÇTİ"
YUNUS EMRE SEL/FOTOMAÇ: Trabzonspor kağıt üstünde kolay gözüken ancak oyun disiplininden hiç taviz vermeyen Karagümrük karşısında aldığı bu galibiyetle şampiyonluk yolunda çok önemli bir engeli daha kayıpsız geçti.
5
"REHAVETTEN KORKUYOR"
ÖMER FARUK ÜNAL/TÜRKİYE: Trabzonspor dün iyi oynamadı. Topa ilk yarıda sahip olan taraf Karagümrük’tü. Sağdan Emre Mor, soldan Karamoh çok sokuldu. Ne var ki; bu toplar Pesic’le buluşmadı. Kendi vurdukları toplar da kuşa taşa çarptı! Edgar ve Hugo’ya çok iş düştü, hatta Dorukhan’a da... Fizik olarak sağlam ve hazır olan bu oyuncular hep ayakta kalmasını bildiler. Üç puan bu sayede geldi. Skoru almasını bildi! Trabzonspor rehavetten korkuyor. Puan farkına güvenmek istemiyor. Oyunu hep kontrollü oynamaya çalışıyor. Maç 1-0 iken Djaniny çıktı, Berat girdi. Bu bile çok şeyi anlatıyor. Böyle giderse, ocakta transfere de çok ihtiyaç kalmayacak! Belki gençler şans bulacak. Bazen oyunları tutmasa da dün olduğu gibi bireysel yetenekleri bu ligin çok üstünde oyuncular.
4
"7 MAÇ KAZANACAK TAKIM VAR MI?"
MURAT ÖZBOSTAN/SABAH: Nwakaeme devre biterken inanılmaz bir gol kaçırdı. Onu atsa maç ilk yarıda biterdi. Abdülkadir Ömür farkı ikiye çıkartırken, 3 maç arka arkaya gol atarak hem sakat Bakasetas'ın yokluğunda tabelayı sırtladı hem de şampiyonluk yolunda bu takımın önemli bir silahı olduğunu gösterdi. Burada Avcı'yı tebrik etmek lazım. Oyuncusunu kazanmayı bildi.. Gözyaşlarından mutlu bir yıldıza dönüşüm yapan Ömür'ün kat ettiği yol önemliydi. Geçen hafta Gaziantep maçının ikinci yarısı biraz da 3 farklı galibiyet nedeniyle zorlu geçmişti. Ancak dün Karagümrük karşısında Avcı beklediğinden kolay 3 puana ulaştı. Çift haneli puan farkıyla lider olan Trabzonspor, kazandıkça dönüp arkasına bakmıyor. Cuma günü görüştüğüm Abdullah hoca da farkın hiç önemli olmadığını ve her maçı tek tek düşündüklerini söylemişti. Bu öz güvenle galibiyet serisi devam ediyor. İstanbul'un 3 büyükleri arasında bugünlerdeki futbollarıyla 7 maç arka arkaya kazanacak bir takım var mı?
3
"ABDÜLKADİR ÖMÜR SONUÇ YAPIYOR"
İSKENDER GÜNEN/SABAH: Görünen o ki Trabzonspor, şu an Süper Lig'de en rahat gol pozisyonu üreten bir yapıya sahip. Karagümrük, geride pas yaparak oyunu kurmayı düşünen bir takım ama çıkarken kaptırılan toplar sorunlarının başlangıcı. Trabzonspor önde yaptığı baskı ile rakipten kaptığı toplarda eğer ilk yarıda final pası yanlışlarını gerçekleştirmese maç çok daha önceden bitebilirdi. Hele bir de Nwakaeme'nin kaçırdığı gol pozisyonu var ki bana göre direkten sakındığı için rahat biri vuruş gerçekleştiremedi. Karagümrük'ün iki kenardan geliştirdiği ataklar var. Ama final pas yetersizlikleri ile pas hataları öne çıktı. Bazı pozisyonlarda ise Trabzonspor savunmasında Dorukhan, Edgar ve Hugo, başarılı müdahaleleriyle öne çıkan isimler oldu. Orta alanda bana göre dünkü maçın Trabzonspor adına en iyi oyuncusu Siopis'ti. Mücadele gücü yüksek ve de rakipten en fazla top kapan oyuncuydu. Abdülkadir Ömür'den de söz etmek gerekir. Şanssız sakatlıklar yaşadı. Ama Avcı'nın desteğiyle geri dönmesini de bildi. Fiziksel anlamda istenilen düzeye çıkığı için yeteneklerini sahaya yansıtmaya başladı. Son 3 maçta attığı gollerle artık oyunun sonucunu değiştiren, herkesin beklediği bir kimliğe büründü. Alınan 3 puan ve her geçen hafta takım olma yolunda yürüyen bir ekip ama bir başka gerçek de sezonun bitmesine daha 24 maç var.
2
"YILLARDIR BÖYLESİNİ GÖRMEDİK"
AKSAL YAVUZ/MİLLİYET: Adım adım ilerleyeceksin kafana koydu isen. Sabırla, inançla, her engeli ciddiye alarak. Lider Trabzonspor şampiyonluk yolunda kendinden emin biçimde ilerlerken, takipçilerinin ve ezeli rakiplerinin de sinirlerini bozuyor. Her hafta kazanmak, en hafifinden kaybetmemek inanılmaz bir psikolojik üstünlük sağlayor bordo-mavili ekibe. Bu motivasyonu koruduğu sürece, iyi oynamadığı maçları da kazanmaya devam edecektir. Önemli olan bu oyuncu grubunun ve camianın şampiyonluk hedefine odaklanması. Bu hedefe yenilgisiz ulaşmak kolay değil. Trabzonspor’un kaybedeceği maçlar da olabilir. Bu anormal bir şey değil. İşte o günlerde ya da dönemlerde en büyük avantajı bu hafta elde ettiği puan farkıdır, yani cebinize koyduğunuz kredidir. Dün ligin fark yaratan takımlarından Fatih Karagümrük karşısında vasat futboluna karşın kazanmayı bilen bir Trabzonspor vardı. Rakibin önemli oyuncularının yokluğu elbete etkili oldu üç puanda. Aynı ciddiyetle işini yapmaya devam eden Karadeniz ekibi bir engeli daha kayıpsız aşarken, ön plana çıkan oyuncular vardı. Karagümrük her ne kadar üçüncü bölgede etkili olamasa da savunmanın göbeğindeki Edgar-Hugo ikilisi olası tehlikeleri önlemeyi başardı. Bu maçı da gol yemeden atlattı ise katkıları büyüktü. Islıklarla oyundan alındığı maçtan sonra göz yaşları döken Abdülkadir Ömür’e ayrı parantez açmam gerek. Kendini giderek geliştiriyor ve değerine değer katıyor. Attığı gollerle takımına büyük katkı sağlıyor. Aman “Abdüş” sakın bir daha rotanı şaşırma. Sen hem Trabzonspor’a hem milli takıma çok gereklisin. Gelelim saha dışına. Trabzonspor kendi işine bakarken, rakiplerinin puan yitirdiği dönemde her şey bordo-mavili takımın lehine gelişiyor. “Üç büyüklerin” yarıştan erken uzaklaştığı 14. haftada, en yakın takipçisine 10 puan fark koymak, yıllardır görmediğimiz bir tablo. Madem saha dışına çıktık, başkan Ahmet Ağaoğlu ve ekibinin bugünlere gelinmesindeki katkısını görmezden gelemeyiz. Trabzonspor şu konumda ise doğru politikalar ve isabetli transferlerin eseridir.
1
"TRABZONSPOR FARK YARATTI"
GÜNTEKİN ONAY/HÜRRİYET: Trabzonspor, büyük hedefe emin adımlarla her türlü koşulda sağlam adımlarla ilerliyor. Planı olan, saha içi organizasyonu güçlü, istikrarlı yönüyle bordo mavililer rakiplerinden somut bir şekilde ayrılıyor. Her şeyden önce takım savunmasını bu ligde en iyi uygulayan takım Trabzonspor... Sahada Abdullah Avcı’nın oyun planına sadık kalan futbolcular artık nasıl maç kazanılacağını da beyinlerine adeta kazımışlar. İyi de oynasa, kötü de oynasa, Trabzonspor’u açık puan farkıyla namağlup lider yapan ana faktör bu. Disiplin, sabır ve yardımlaşma. Ancak Abdullah Hoca dar kadrosuna rağmen mazeret değil hep çözüm üretti ve ‘çalışmaya devam’ dedi. Bakıyoruz sol bek, sağ bek yok, sistem tıkır tıkır işliyor. Dün, ligin dişli ekiplerinden Karagümrük karşısında da maçın başından sonuna kadar ne yaptığını bilen ve kazanma kararlılığını sahaya yansıtan Trabzonspor haklı bir galibiyet elde etti. Abdülkadir Ömür’ü ayrıca kutlamak lazım. Nihayet kendisinden beklenen klası sahaya yansıtmaya başladı. Böyle devam Abdüş!