Arama Logo
SENİN İÇİN SEÇTİĞİMİZ

Mehmet Büyükekşi: "Cüneyt Çakır bırakıyor"
8
TFF BAŞKANI BÜYÜKEKŞİ'DEN AÇIKLAMALAR

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, beIN Sports canlı yayınında açıklamalarda bulundu.

7
"CÜNEYT ÇAKIR JÜBİLE YAPACAK"

"Geçen hafta Bolu'da bir kamp, seminer gerçekleştirdik. Seminerde MHK'ya Cüneyt Çakır hocamız başvurmuş, yurt dışından birçok teklif aldığını söyledi. Birçok teklif aldığını ancak hakemlik kariyerini Türkiye'de sonlandırmak istediğini söyledi. Sonraki dönemde de alt kademedeki hakemlere eğitip vermek, yeni Cüneyt Çakırlar yetiştirmek istiyorum dedi. Bu camiaya katkı sağlayacağım dedi. Türk futbol ailesine borcunu böyle ödemek istediğini söyledi. Bu isteğini hem MHK, hem de TFF Yönetim Kurulu ve ben son derece uygun gördük. Bu motivasyon, bizim için son derece önemli. Cüneyt Hocanın, hakem yetiştirme isteği son derece önemli. Bu zamana kadar hakem eğitmeni olarak hocalar getirdik yurt dışından. Biz kendi değerimizi ve en başarılı hakemlerimizden bir tanesini, hakem eğitmeni olarak atadık. Kendisi inşallah ileride biz nasıl yurt dışından hakem getiriyorsak, o da yurt dışında eğitmen hakem olarak gider. Cüneyt Çakır, bizim için önemli bir değer. Türkiye'yi 2 Dünya Kupası ve 3 Avrupa Şampiyonası'nda temsil etti. 2015 yılında da Şampiyonlar Ligi finalinde görev aldı. Hocamıza bir jübile maçı düzenlemek istiyoruz. Türk hakemliğine yakışır bir şekilde onu uğurlamak istiyoruz. Bu zamana kadarki çalışmaları için teşekkür ediyorum. Bundan sonraki çalışmaları için başarılar diliyorum"

6
"KULÜPLER SIKINTILARINI DİLE GETİRDİ"

Dolmabahçe'deki toplantı?  "Kulüplerimizin yıllardan beri sıkıntıları var. O sıkıntılarla ilgili dile gündeme getirmek istedikleri problemleri dile getirdiler. Hem sayın Hazine ve Maliye Bakanımıza, hem Gençlik ve Spor Bakanımıza, TFF Yönetim Kurulu ve Türkiye Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı ve Kulüp başkanları ziyaret gerçekleştirdik. Bizi dinlediler. Sunum yaptık. Yaptığımız sunumda, özellikle daha önce kulüplerin yapılandırdıkları var. Bunun dışında özellikle yeni çıkan kanunla ilgili sıkıntılarını dile getirdi kulüpler. Stopaj yüzde 20'ye çıktı. Hakemler ve futbolcular, gelir vergisi mükellefi oldular. Bunları dile getirdik. Bunun dışında maç yayınları ile ilgili, bu dönemde güzel bir başlangıç olacak inşallah. Seyircilerle ilgili yüzde 18'lik KDV var. Konserlerde ve tiyatrolarda pandemi döneminde yüzde 8'e düşürüldü. Bunu talep ettik. Gelirlerin artırlması ile neler yapabilirizi konuştuk. Pandemi ile birlikte kulüpler gelir kaybına uğradı. Seyirci sayısı azaldı, sponsor gelirleri azaldı. Bunları önümüzdeki sezonda nasıl telafi edilebilir, futbolun marka değerini nasıl arttırabiliriz, bunları konuştuk."

5
"ANA FİKİR GÜVEN ORTAMI"

"Ana fikir olarak güven konusunu en başa koydum. Hasan Doğan, benim yakın arkadaşımdı. Tekrar o güzel, güven ortamını tekrar futbol ailesine getirmek için yola çıktık. Hemen hemen her maçta sıkıntı oluyordu. Kimse memnun değildi. Son alınan hakemlerle ilgili kararlar, futbol ailesine çok büyük zarar verdi. Bunların hepsinden bir an önce sıyrılmamız gerekiyor. Yeni bir ruh, yeni bir bakış açışına ihtiyacımız var. Bu ekosistemde değişikliğe gitmemiz gerektiğini düşündük. Göreve gelir gelmez, ortaya çıkan sorunları çözmek için kollarımızı sıvadık. Kulüpler tarafından o gün bize getirilen 3 tane sorun vardı; 1-Harcama Limitleri ve bunun çözülmesi. 2-Yabancı Sınırı 3-Yayın İhalesinin ne olacağı konusu. Bunların acil çözülmesi gerektiğini ifade ettiler. Birçok konu vardı ama bunlar çok acildi. Biz, yoğun bir çalışma temposuyla, önce yönetim kurulunu oluşturduk. 3 gün içerisinde, bu 3 konuyu çözdük. Büyün kulüplerimiz bu konuda rahatladı. Amacımız Türkiye'de futbol iklimini değiştirmek. Kulüpler ile birlikte hareket ederek daha iyisini yapmak istiyoruz. Yapmamız gereken barış ortamı getirmek. En çok da hakem konu gündemdeydi."

4
"HAKEMLERİN HAKKINI VERMELİYİZ"

"Eğer bir futbolda marka değerini arttırmak istiyorsak, hakemleri de son derece değerli halde tutmamız gerekiyor. Kamuoyunda onların hakkını vermemiz gerekiyor. Onların da insan olduğunu unutmamamlıyız. Herkes hata yapabilir, onların da hatalarını kasıtlı olmadığı müddetçe hoş görmemiz gerekiyor. Yeni bir sayfa açıyoruz, hakemlerin arkasında durmak istiyoruz. Bunu da sadece lafla yapmayacağız. Onlara güveniyoruz. Cüneyt Çakır hocamıza bu yaptığımız, diğer hakemlere de örnek olsun istiyoruz."

3
YABANCI HAKEM KONUSU

"Yabancı hakem konusunda şöyle bir karar aldık; VAR hakemi ile sahadaki hakemleri ayırdık. MHK'yı atadık. 9 tane VAR hakemi vardı. MHK ile yaptığımız toplantıda bu sayının yetmeyebileceği ve gelecek sezon uygulamamız söylendi. Ama ben bunu kabul etmedim. Bu sisteme şimdi geçeceğimizi söyledik, eğer yeterli sayı olmazsa sadece VAR için yurt dışından hakem getiririz dedik."

2
HAKEM ATAMALARI

"Geçen sene bazı uygulamalar yapıldı. Bir takımın maçına üst üste 2-3 hafta aynı hakem atandı. Bu keyfi bir uygulama olduğunu müşahade ettik. Şu an İspanya ve Belçika'da hakem atamaları bir nevi bilgisayar üzerinden yapılıyor. Tam yapay zeka değil ama inşallah ileride böyle olacak, otomatik olarak atama yapılacak. 42 tane ktiter var, hakemlerin içinde, FIFA hakemleri, elit hakemler var. Bu kriterleri bilgisayara yazınca derbileri kimlerin yöneteceği belli olacak. Bilgisayar, o hakemlerin içinde otomatik atama yapılacak. Belki kritik maçlarda 2-3 hakem önerecek sistem, MHK bu isimlerin arasından hakemi seçecek."

1