Arama Logo

Korsan yayın için yeni gelişme: 10 dakikada kapatılacak!
6
HIZLI MÜDAHALE MADDESİ
TBMM Sanayi Komisyonu’nda görüşülen enerji paketinin içinde ilginç bir düzenleme yer aldı. İhaleyle satılan ve ücret karşılığında izlenme olanağı verilen şifreli kanalların yüzde 88 oranında kaçak izlendiği ortaya çıktı. Ceza işlemlerinin uzaması nedeniyle sonuç alınamadığı belirlenince, hızla müdahale maddesi kondu. (Hürriyet/ Nuray Babacan)

*Haberin tüm detaylarını Hürriyet Gazetesi'nin bugünkü baskısında bulabilirsiniz.
5
ON DAKİKADA KAPATILACAK
Türkiye Futbol Federasyonu’na verilecek yetkiyle, korsan yayınlar on dakikada kapatılacak. Düzenlemeyle, canlı spor etkinliklerinde çevrimiçi korsan yayınlarla mücadele edilmesi amaçlanıyor.
4
YÜZDE 88 KAÇAK

Gençlik ve Spor Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Can Acaroğlu, düzenlemeyle ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Türkiye’de yasadışı yayınların izlenmesi had safhada. Futbol maçlarını izleyenlerin yaklaşık yüzde 88’i kaçak izliyor. Yasadışı internet sitelerinden, çeşitli uygulamalardan ve de ‘IPTV’ dediğimiz çeşitli şifre kırıcı cihazlar üzerinden izleyebiliyorlar. Bu kanun teklifiyle getirilen, yasadışı yayın yapan yerlerin hızla kapatılması.

3
DOKSAN DAKİKA KOVALAMACA
"Zaten şu anda yasadışı olduğu belirli. Mevcut uygulamada da kapatılıyor ama bir yargı sürecinden geçiyor. Şu anda sulh ceza hakimliği bunu yapıyor. İki günde, üç günde bu kapatma kararları alınabiliyor. Ancak maçlar doksan dakika olduğu için, ihbar gelip de kapatma kararı alınana kadar, maç izlenmiş ve bitmiş oluyor. Bu yasadışı kanallar başka bir link vererek, tekrar seyircilerini çekebiliyorlar. Tekrardan bir ihbarda oluyor ve kapatma tekrardan gerçekleşiyor ama işe yaramıyor."
2
5 YILA KADAR CEZA
Buradan amaçlanan ise şu: “TFF'ye böyle bir yetki verilerek bu kapatma sürecinin on dakika içerisinde verilebilmesi sağlanacak. Bu sağlanabilirse, doksan dakika içerisinde onar dakikalık sürelerle birkaç kere kapatıldığında, seyircilerin artık bunu tercih etmeyeceği amaçlanıyor. Sadece bir tedbir. Bir yıldan beş yıla kadar ceza verme yetkisi yine mahkemelerde.”
1
İHALEYE İLGİ ARTAR
Görüşmelerde, ihaleye katılan firmaların kayıplar nedeniyle tercihte tereddüt ettiği, bunu ortadan kaldırmak için de bu önlemlerin alınması gerektiğine vurgu yapıldı. Komisyonda kabul edilen maddenin ardından, teklifin gelecek haftalarda TBMM Genel Kurulu’nda yasalaşması bekleniyor.