Arama Logo
SENİN İÇİN SEÇTİĞİMİZ

Guardiola'nın eski yardımcısı: "Futbolu bozduk"
9
PEP'İN ESKİ YARDIMCISI KONUŞTU

Manchester City'nin dünyaca ünlü teknik direktörü Pep Guardiola'nın eski yardımcısı Juanma Lillo, futbolun değişimine dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşte Lillo'nun sözleri...

8
"FUTBOL BİTTİ"

"Futbol resmen bitti ve şu an izlediğimiz şeyin ne olduğunu bilmiyorum. Oyunun amacı tamamen saptırıldı. Artık taraftarlardan çok televizyon gelirleri umursanıyor. Ancak yine de Dünya Kupası maçlarını izlemeye devam ediyorum."

7
"MİLLİ TAKIMLARI İZLEMEK DAHA GÜZEL"

"Ben her zaman milli maçları izlemeyi kulüp maçlarını izlemeye tercih ettim. Bana göre en iyi futbolcular uluslararası maçlarda bir araya geliyor ve bu maçlardaki etkileşim her zaman daha zengin oluyor. Bununla ilgili 1950'den 1990'a kadar elimde terabaytlarca dosya var. En iyi oyuncular bu turnuvalarda bir araya geliyor ve tanrıya şükürler olsun ki teknik direktörler bu oyuncular bu oyuncuları etkileyemiyor. Çünkü milli takımlarda taktiğe ayırılacak çok fazla zaman olmuyor."

6
"OYUNU ANLAMASI GEREKENLER OYUNCULAR"

"Biz teknik direktörler oyunun üzerinde çok fazla etki bırakıyoruz ve hepimizin bazı fikirleri var. Bunu yaparken de insanlara oyunu daha iyi anlatmak istediğimizi söylüyoruz. Ama bu tamamen saçmalık! Oyunu anlaması gerekenler her zaman oyunculardır."

5
"HER YERDE AYNI OYUN VAR"

"Futbol çok fazla globalleşti. Kulüp takımlarına baktığınızda Norveç'teki bir kulüp ile Güney Afrika'daki bir kulübün aynı şekilde çalıştığını göreceksiniz. 'Dışarda boşluk bul, içeri bak, şuraya pas ver, buraya pas ver'. Çalım atan oyuncu kalmadı, bir tane bile göremiyorum. Dünyanın her yerinde maçlar izledim ve sadece Güney Amerika'da akademilerden ziyade sokakta oynamaya alışmış oyuncular çalım yeteneklerini gösterebiliyor."

4
"BUNU BİZ YAPTIK"

"Yediğimiz haltın farkında bile değiliz. Bu oyunu globalleştiren bizleriz. Kamerun-Brezilya maçına bir bakın. Devre arasında oyuncular formalarını değiştirse farkı anlamazdık bile. Oyundaki her şey 'iki dokunuş' üzerinden gidiyor artık çünkü biz bunu öğretiyoruz. Bu methodların öncüsü bir antrenör olarak şunu söyleyebilirim ki; pişmanlık duyan bir baba gibi hissediyorum."

3
"HERKES BLOKLARDAN BAHSEDİYOR"

"Herkesin şu günlerde saha içi bloklardan bahsetmesi çok komik. Benim bildiğim tek blok apartman blokları, belki garajı olan bir blok. Bu anlayışı yenmek her geçen gün zorlaşıyor ve boşluk vermemek üzerine oynayan takımları yenmek için artık gerçekten çok yetenekli oyuncularınız olmalı. Dünya Kupası'ndaki en iyi takımı söyleyemem çünkü hepsi aynı oyunu oynuyor. Artık kötü oyuncular yok denecek kadar az ancak fark yaratacak oyuncular tamamen silinmiş durumda. Kötü adamları öldürmek isterken iyi adamları da öldürmüş olduk."

2
CRISTIANO RONALDO

"İnsanlar Cristiano Ronaldo'nun son maçta yedek kalması hakkında konuşup duruyor. Ancak bu harika bir karardı. Bunun için Yunan filozofların çok güzel bir sözü var; 'Bir şey yalnızca iyi biterse ona iyi denilebilir'. Ancak tabii ki bitene kadar beklemek zorundayız."

1
EN GÜÇLÜ İKİ KADRO

"Bana göre İngiltere ve Portekiz kadrosunda en fazla elit oyuncu bulunduran takımlar. Özellikle İngiltere'deki James Maddison'a bayılıyorum. Beni çok heyecanlandırıyor. Sokak kültüründe futbolu öğrendiği çok belli ve çok cesur bir oyuncu."