Arama Logo
SENİN İÇİN SEÇTİĞİMİZ

Galatasaray Başkanı Burak Elmas'tan flaş açıklamalar!
38
BURAK ELMAS'IN AÇIKLAMALARI

Galatasaray Başkanı Burak Elmas, Habertürk TV'de Fartih Altaylı'nın sorularını yanıtladı. İşte açıklamalar...

İŞTE SATIRBAŞLARI

*Fatih Terim kararını ben aldım
*Fatih Terim'e başkan yardımcılığı teklif ettim
*Domenec Torrent ile ben görüştüm
*Bafetimbi Gomis ile görüşüyoruz
*Gedson Fernandes'te sıkıntı var
*Küme düşme tehlikesi yaşamayız
*İbra korkum yok! İbra edilmezsem giderim
*Tüm borçları Florya ile ödeyebiliriz

37
"HOCAMIZA SÖYLEMEDİK"
Özellikle içinden geçtiğimiz son dönemde o kadar çok yalan bilgi ve çirkin üsluplarla servis edilen haberler oldu ki. Ben sizi çok seviyor olabilirim ama Galatasaray Başkanı'nın yapması gereken görevler değişmez sevgisine göre. Galatasaray Başkanı istediği zaman istediği hocayla görüşebilir. Yazdan beri asla görüşmedik hocalarla. Ben, son ana kadar işin birlikte yürüyemeyeceğine inandığım ana kadar arkasında durdum. Son ana kadar sahip çıkmanız lazım. Görüşmeleri ben yaptım. Yönetim kurulu arkadaşlarıma çirkin saldırılar yapıldı. Bu yüzden basın toplantısı yaptım. Bundan dolayı yargıya gidiyoruz. Yazdan beri görüşme yok, çok kısa zamanda böyle bir görüşme oldu. Hocamıza böyle bir görüşme yapıldığını söylemedik. Sadece hocamızla bir maç sonrasında yaptığım görüşmede Guardiola'nın eski yardımcılarıyla ilgili bir bilgi geldiğini, ona bu bilgiyi ileteceğimi söyledim. Görüşmenin detaylarını anlatmadım, orada haklıdır. Hocamız kimden geldiğini sordu, ben de anlattım.
36
"KALMASINI İSTEYENLER OLDU"

"Özellikle bu konuda çok hassas davranmaya çalıştım. Camiamız adına çok değerli olan bir futbol adamı var. 30 yıldır çok büyük başarılar kazanmış, çok iyi bir Galatasaraylı. Ancak ben Galatasaray için doğru olduğunu düşündüğüm kararı almalıydım ve bu kararı aldım. Bunun da arkasındayım."

35
"CESARET LAZIM"

"Bu kadar zor bir durumda Galatasaray'ı buradan çıkarmak istiyorsanız sizi kimsenin korumasını bekleyemezsiniz. Burada cesaret göstermek lazım. Cesaret gösteremeyecekseniz, korunmayı bekliyorsanız bunu yapmamanız lazım. Ben, Galatasaraylı olarak bildiklerim ve gördüklerim dahilinde en doğru kararı almaya çalıştım. Bu kararı almak için yeterli sebebim vardı."

34
"TAKIMIN TARAFTARA İHTİYACI VAR"

"Ayrılığı yaparken en şık şekilde yapmaya çalıştım. Hem kişisel sevgi ve saygı ilişkimizden dolayı hem de benim verdiğim değerden dolayı Galatasaray'a uygun şekilde yapmamız gerektiğine inandım. Takıma bile sahip çıkılmayan, protestoların olduğu bir ortam oluştu. Takımın taraftara çok ihtiyacının olduğu dönemde taraftarın takımın yanında olması gerekiyor. Bundan sonra radikal karar almazsak ödemek zorunda olduğumuz kocaman bir borç var."

33
"BAŞKAN YARDIMCILIĞI TEKLİF ETTİM"

Ben hala Fatih Terim'in çok önemli bir futbol aklı olduğunu düşünüyorum. Galatasaray'da futbol aklı dendiğinde 5 kişi bile yoktur. Fatih Terim'in idari yönüne güveniyordum. Efsanemizin sahada sonuçlarla yıpranmasını istemediğimi, sahada değişiklik yapmak istediğimi, kendisini de başkan yardımcısı olarak Sportif AŞ'de görev almasını istedim. Hocamız da bunu arzu etmediğini söyledi, kendi takdiridir. Bunu kavgaya dökmemek için ayrılığı en şık şekilde yapmak istedim.

32
GOMIS İLE GÖRÜŞÜYORUZ
Çok talihsiz bir dönem yaşadık. Afrika Kupası, sakatlıklar, cezalılar... Bu seneki sonuca tecrübe olarak katkı verecek oyuncular var. Önümüzdeki günlerde bir ya da iki ismi katacağız kadromuza. Gomis görüştüğümüz isimlerden bir tanesi.
31
"YEDLİN AYRILACAK"
Yedlin büyük ihtimalle ayrılacak, onun yerine Omar'ı koyacağız, gözü iyileşti, hocamız da antrenman performansından memnun.
30
"KÜME DÜŞME KORKUSU YAŞANMAYACAK"
En büyük sıkıntılarımızdan bir tanesi iletişim konusu. Bir türlü onu istediğimiz noktaya getiremedik. Galatasaray, küme düşme korkusu yaşamayacak. Buradan toparlanacağız. Bİrkaç takviye yapacağız. Kiralanan oyuncular hakkındaki kararı teknik heyetimiz verdi. Yönetim ben bu oyuncuyu kiralık gönderiyorum diyebilir mi?
29
GEDSON KONUSUNDA SIKINTI VAR

Gedson Fernandes konusunda Benfica cephesi bazı pürüzler çıkarıyor.

28
"BORÇLARI ÖDEYEBİLECEĞİMİZ BİR PROJE"
Bu kadar zor bir dönemde bu işi yapıyoruz. Bu işi yapıp, alkışlarla gönderilen yok. Seba başkanın nasıl ayrıldığını biliyorsunuz. Ne kadar doğru şeyler yapabiliriz diye bakıyoruz. Bunları kimin bitirdiğinin hiç önemi yok. Bütün bu projelerin uzun bir ömrü var. Galatasaray'ın Bankalar Birliği anlaşmasını tehlike olarak görüyorum. Rahat davranamaz Galatasaray orada. Emlak Konut'la ilgili Dursun Özbek'ten yardım istedim, beraber gittik. Galatasaray'ın borçlarını tamamen ödeyebileceğimiz bir proje üstündeyiz. Detaya girmek istemiyorum, bozmak isteyenler olur.
27
"FİKİR AYRILIKLARI OLABİLİYOR"
"Seçim dönemi çalıştığımız ekiple seçim sonrası icraata geçtiğimiz zaman fikir ayrılıkları oldu. Bu ayrılıklarda da dostça yolları ayırmak son derece doğal. Yönetim kurulu seçimimden pişman değilim. Galatasaray'ın çok zor bir döneminde aday olduk, taşın altına elimizi koyduk. Bu bizim için iktidar değil, Galatasaray mücadelesiydi."
26
"GHEZZAL'IN MALİYETİ YÜKSEKTİ"
"Galatasaray'da bir scouting departmanı var. Departamanın izlemiş ve hocamıza sunduğu bir liste vardı. O listeden birçok oyuncuyla konuştuk. Ghezzal örneğinde biz maliyetinin 4 milyon euro nete geldi. İçimizde bazı arkadaşlarımız, çok baskı var, almalıyız dedi. Galatasaray'ın geleceğiyle ilgili böyle bir kararı almamamız gerektiğini söyledim. Bu listede bulunan isimleri transfer ettik, hocamızın onayıyla. 21 milyon euro civarında uzun vadeli ödemelerle alınan bir listedir. Biz, transferlerin tamamının evraklarını denetleme kurulumuza teslim ettik. Hangi oyuncuyla, hangi menajerle görüşülmüş... Kendi yaptığımız transferlerin denetlenmesi için denetleme kuruluna verdik."
25
"POPÜLER OLMA LÜKSÜMÜZ YOK"

"Galatasaray'ın en büyük maliyetlerinden bir tanesi oyuncu ücret bütçesi. Şu anda Galatasaray, Bankalar Birliği'yle anlaşma yapmış. Pandemiden çıktığı için gelirler ciddi anlamda ufalmış. En büyük yayın geliri olan naklen yayın geliri 500 milyondan ihaleye çıkmış sonra 422 milyon dolara düşmüş, bu sezonda da 220 milyon dolara düşmüş. Daha da düşme ihtimali olmasın diye ciddi uğraş var. Bankalar Birliği için bir tahaahüdümüz var. Tüm kulüpler, Şampiyonlar Ligi'ne katılarak alacağı 25 milyon euro'luk paranın olmayacağı bir döneme hazırlanıyor. Galatasaray 4 eleme oynadı. Böyle bir resim var. Galatasaray Yönetimi'nin popüler olma lüksü yok. Galatasaray için buna mecburuz."

24
"HOCAMIZIN İZLEDİĞİ İSİMLERDİ"

"Geçmiş dönemlerde sürekli transfer yapan, ilk 11'inin yüzde 50'sini sürekli değiştiren, kiralık oyuncuların gittiği, her sene ciddi bir transfer hamlesine girmek zorunda kalan ve biz geldiğimizde 1-2 tane gelir elde edebilecek olduğumuz bir takımdan bahsediyoruz. Hedefimiz, hocamızın istediği gençlere yatırım yapmaktı. Bu oyuncuların ücretini öyle bir seviyede tutmalıydık ki 35 milyon euro'lara düşürmeye çalıştık. Bu oyuncuların da gelişerek Galatasaray'a gelir getireceğini umduk. Çok yüksek ücretle oyuncular aldığınız zaman yurtdışındaki takımlar sizde alınan parayı veremiyorlar. Morutan ve Cicaldau listemizde olan isimlerdi. Hocamızın izlediği isimlerdi."

23
"FATİH HOCA İLE ÇALIŞMAK İSTEMEM DOĞAL"

"Seçim döneminde Fatih Hoca'yla çalışma arzumu söylemem çok doğal. Sezona hemen başlayacak olan bir takımın başkanlığına aday olan birinin hangi teknik direktörle çalışmak isteyeceğini söylemesi kadar doğal olan bir şey yok. Düşüncelerimizi net paylaştık. Gelmeden etik olarak konuşmadık. Kontratı bittikten sonra da konuşmadık. Geldikten sonra da "Hocam, Galatasaray'ın finansal durumu, yapılan hatalarla buraya geldi. Bir anlayış değişimi getirmemiz lazım. Kontratının sonuna gelmiş, çok yüksek bedellerle oynayan oyuncuları barındıramayız. Genç, potansiyelli, geliştirip, gelir elde edebileceğimiz oyuncuları transfer ederek 11'leri belirleyip, her sene 11'e 4-5 oyuncu almak yerine yedek kulübesini güçlendireceğimiz, arkada da izleyeceğimiz birçok oyuncunun olduğu bir sistem kurmamız lazım" dedim."

22
"FATİH HOCA DA BİZİMLE HEMFİKİRDİ"

"Bu sistemde futbol aklı olarak çok önemlisiniz." Sadece futbol olarak değil, departmanların da içinde yer aldığı bir projeydi bu. Hedefimiz buydu, bunları konuştuk. Aldatılma kelimesinin içeriğini doldurmak lazım. Orada ne kastettiğini, bana bir şey gelmediği için bilmiyorum. Fatih Hoca da proje başında bizimle hemfikirdi."

21
"ELEŞTİRİLECEĞİMİZİ BİLEREK GELDİK"

"Bunu bir küçülme olarak algılamak çok yanlış. Avrupa'da bizim yarı bütçemizde olan takımlar Şampiyonlar Ligi'nde ciddi başarı elde edip, liglerini domine ediyorlar. Doğru ücret yapısıyla doğru kurgulanmış bir takım kurma. Potansiyelli oyuncuları da tespit ederek takıma alma projesidir bu. Türk futbolunun geldiği durumda Galatasaray ve diğer büyük kulüplerin Bankalar Birliği ile imzaladığı bir anlaşma var. Bunu ödemiyorum ben diye düşünemezsiniz. Bunu ödemezseniz, bankalar istediği başkan adayını ya da yöneticiyi atama şansına sahip olurlar. Bu maddi ve manevi olarak sizin bağımsızlığınızı engelleyen çok tehlikeli bir durum. Galatasaray küçülmüyor fakat eski alışkanlıklarından vazgeçiyor. Galatasaray'a bir şey olmaz diyerek buraya kadar gelindi. Bütün eksi bütçeler alkışlarla geçti, zararlar borçla kapatıldı. Bugün geldiğimiz noktada Galatasaray'a bir şey olmaz diyerek geldik. Hayır, Galatasaray'a bir şey olabilir. Biz bu göreve eleştirileceğimizi, zor kararlar almamız gerekeceğini bilerek geldik."