Arama Logo
SENİN İÇİN SEÇTİĞİMİZ

Burak Elmas: "Aday olmayacağım"
35
BURAK ELMAS'TAN AÇIKLAMALAR
Galatasaray Başkanı Burak Elmas, basın toplantısında seçim gündemine dair açıklamalarda bulundu.
34
"ADAY OLMAYACAĞIM"
"Ümit ediyorum ki Galatasaray başkanı olarak, son kez çıkıyorum. Aday değilim. 11 Haziran'da gerçekleşecek seçimle ilgili etrafıma da defalarca kez söyledim aday olmayacağımı. Listelerin verileceği son tarihten önce bunu söyleyerek spekülasyonların önünü kapatmak istedim."
33
"ARKADAKİ ÇİRKİN İŞLER..."
"Son gelişen olaylarla ilgili özellikle Galatasaray değerlerine maalesef hiç yakışmayan, organize şekilde yapılan Olağanüstü Divan Kurulu'ndaki söylemlerle ilgili cevap vermek; aslında arkada ne kadar çirkin, kişilerin kendi egolarının, iktidar mücadelelerinin olduğu konusunda bilgilendirmek istedim."
32
"HATALARIMIZ OLDU AMA..."
"Bizler aday olurken eski değerlerin yaşandığı, benim de zamanında yöneticilik yaptığım, eski değerlerle yaşamak adına, Galatasaray'ın mali ve manevi özgürlüğüne kavuşması açısından zor bir dönemde aday olduk. Bir iktidar mücadelesi değil Galatasaray mücadelesi olduğunu defalarca dile getirdik. Çok kısa görev süremizde, çok ciddi, Galatasaray'ın geleceğini etkileyen hamleler yaptık. Hatalarımız da oldu ama hiçbir hatamız Galatasaray adına yaptığımız stratejiyi değiştirmedi, uzaklaştırmadı."
31
"GALATASARAY'IN GELECEĞİ ADINA POZİTİFTİR"
"Özellikle duyulmayan, duyulması istenmeyen bazı önemli stratejik konular var. Galatasaray'ın mali açıdan bir düzlüğe çıkması, borcunu ödeyen ilk büyük kulüp olması adına ciddi disiplin uygulamaları oldu. Futbol şubesindeki takım maliyeti bunlardan biri. Geldiğimizde 50 milyon euro olan takım maliyetini, bu sezonun başı itibarıyla 27 milyon euro'ya indirdik. Bu yatırım, Galatasaray'ın geleceği adına pozitiftir. Yüksek maliyetli oyunculardan boşalan noktaları, uygun maliyetli oyuncularla değiştirdiğimiz zaman daha uzun ve sürdürülebilir bir başarı gelecektir."
30
"85 MİLYON TL VADESİ GEÇMİŞ BORÇ ÖDEDİK"
"85 milyon TL vadesi geçmiş borç ödedik. Bunların hepsi olağan genel kuruldan 6 ay itibarıyla yapılanlardır. 21 milyon TL vadesi geçmiş borçlardan indirim aldık. Açılan davalarda 16.2 milyon TL indirim alarak uzlaşmaya gittik. Gayrımenkullerimizle ilgili şeffaf biçimde mevcut durumları, yapılması gerekenleri paylaştık. Uzun zamandır süren, bir türlü halledilememiş olan Galatasaray markasının en önemli göstergelerinden biri olan Galatasaray Adası'nı hukuki davaları iyi takip ederek sonuca erdirdik. Galatasaray Adası'nı tekrar ait olduğu gibi Galatasaray Spor Kulübü'ne hiçbir kiracı olmadan üzerinden kazandırdık. Kemerburgaz için tüm izinleri aldık. Yeni gelen yönetim de Kemerburgaz için onayı çıkmış bir arazi bulacaklardır."
29
"G.SARAY'IN GELECEĞİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"
"Florya, Galatasaray'ın geleceğinin, borçlarını ödeyebilecek, geleceğe dönük işletme sermayesi kazandırabilecak bir proje yaratmak adına Emlak Konut'la, onların özelleştirmeden almış olduğu arazi, yani bizim arazimizin 3 katı olan araziyi satın almak üzere anlaştık. Uzun zamandır boş duran, bir türlü kiralanamamış, içine de ciddi anlamda, 80 milyon TL civarı yatırım yapılması gereken Mecidiyeköy binasında da Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmeler sonucunda inşaatının yapılması için gerekli kaynağın da yaratılacağı bir şekilde kiralanması için ön anlaşmaları yaptık. Bunlar Galatasaray'ın geleceği için çok çok önemli hamlelerdir."
28
"BUNLARIN DIŞINDA DA YAPTIĞIMIZ ÇOK ŞEY VAR"

"Sportif AŞ'de 25 milyon euroluk ilave gelir yaratttık, geçen senenin aynı 9 ayına göre. 5 milyon euro da maliyetleri azalttık. Kulüp de ilk 6 ay eksi 12 milyon TL olan gelir gider farkını, ikinci 6 ayda artı 12 milyon TL'ye çıkararak orada da ciddi gelir artırarak, giderleri doğru yönettik. Bu kadar kısa vadede Galatasaray'ın toplam yükümlülüklerini yüzde 10 kadar azalttık. Galatasaray'daki mevcut mücadele, bu yapılan doğru işlerin duyulmasını, takdir edilmesini engelledi. Bunun dışında da yaptığımız çok şey var. İnsan Kaynakları departmanını kurduk. Prosedürleri yazdık. Aslan Kart projesiyle ilgili bağımsız kuruluşa ihale yaptırdık. İhale sonuçlandı. Yeni gelen yönetim, bu ihale için gerekenleri yapabilecek. Dijitalde ilave 25 milyon TL gelir yarattık. GSTV'nin gelirini artıracak çok önemli projeleri tamamlamış, uygulama aşamasına getirmiş bulunmaktayız."

27
"DOĞRU KARAR VERMELİYDİM"
"Olağan genel kurulda bir sonuç çıktı. Ertesi gün seçimi ilan ettik. Bir takım davalar açıldı. Bu davalara savunmaları da iki başkan adayı, divan başkanı ve o kurula divan başkanlığı yapan Metin Sinan Aslan'la şeffaf bir şekilde yürüttük. Tüm bu süreç sonunda, son gün açılan dava sonucu tekrar seçimimiz ertelendi. İptal oldu daha doğrusu. Galatasaray'da bir başkanın sürekli yaşadığı şeyler değil. Ben de ilk defa karşılaştım. Galatasaray'ın geleceği için doğru kararı vermeliydim. Seçim yapacağımı sürekli söyledim. Sonrasında bir oyun başladı. Samimi şekilde götürdüğümüz tüm taraflar, olayı başka tarafa çektiler."
26
"DEĞERLERİ NE KADAR EZEBİLECEKLERİNİ GÖRDÜK"
"Divan Başkanı, ertesi gün bir Divan Kurulu toplantısı ilan etti. Bunun negatif olacağını kendisine ilettim. Bu toplantıda Galatasaray değerlerine hiç uyuşmayan, başkanlık makamına hakaretler edilen, Divan Başkanı'nın hiç uyarmadığı, kesmediği bir toplantı izledik. Çok kötü bir toplantı oldu. Elimde Galatasaray Temel Değerler Kitapçığı var. Bu Değerler Kitapçığı çok çok önemli, her şeyden çok önemli. Değerlerden bahseden arkadaşlarımız, kendi amaçları doğrultusunda ne kadar uzaklaşabilecekleri, bu değerleri kısa vadeli kar için ne kadar ezebileceklerini gördük."
25
"ONDAN GALATASARAYLILIK ÖĞRENECEK DEĞİLİM"
"Sayın Helvacı, maalesef çok içimi acıtan bir konuşma yaptı. İnsanlar geçmişte söyledikleriyle ne kadar ters düştüklerini bilmiyorlar. Ada sözleşmesiyle ilgili olayın içindedir. Onun üstüne ikinci başkanlığını yaptığı Adnan Polat döneminde, Adnan Polat maskesi takarak 'Hepimiz Adnan Polat'ız' diye ortalarda dolaştıktan sonra Galatasaray Olağan Genel Kurulu'nda başkanı konuşmaya kalkarken ayağa kalkmamış, başkanı eleştirilirken de o eleştirenleri yönetim kurulu masasında oturmaya devam ederek alkışlamış biridir. Kendisinden Galatasaraylılık öğrenecek değilim."
24
"İYİ NİYETİMİ SUİSTİMAL ETTİ"

"Metin Öztürk Bey, beni kayyum başkan olmakla itham etmiştir. Galatasaray'ı hiç tanımadığını, hiç bilmediğini öğrendik. Benim iyi niyetimi de suistimal etmiştir. Kendisi bizim daha seçildiğimiz ikinci ayda, Metin Ünlü, Aykutalp Bey, Tuncer Hunca'nın oturduğu masada, şubat ayında ibrasızlık, mart ayında seçim olur demiştir. Dolayısıyla bu ibra mekanizmasını, bu olağan genel kurulu kendi iktidar mücadelesi için oyuncak haline getirmiştir. Galatasaray ayrışmasın, mağduriyet olmasın diye cevap vermedim. Vermedikçe de şunu görüyorum. Bu tür hakaretleri, yalan haberleri devam ettirmeyi kendilerine hak görmeye başladılar. Kendileri Galatasaray'ın buraya gelmesine sebebiyet vermemiş gibi devam ettiler."

23
"AİLEME CİDDİ ANLAMDA HAKARETLER OLDU"
"Bu kolay bir süreç değil. Aileme ciddi anlamda hakaretler oldu, kızıma, oğluma. Onlar benden daha zor geçtiler. Bu göreve ben aday oldum, onlar olmadı. Onlara da tepkiler geldi. Son ana kadar yanımda durdular."
22
"GELELİM ABDURRAHİM ALBAYRAK VE YUSUF GÜNAY'A.."
"Gelelim ailemi işin içine karıştıran Abdurrahim Albayrak ve Yusuf Günay'a. Abdurrahim Bey, nasıl bir kişilik olduğunu şimdi anlatacağım. 16 Nisan 2019'da ibra edilmedikten sonra açtıkları davada 2 kere dilekçede taraflı ve kötü niyetli olmakla suçladığı, yapmadığı bir konuşma üzerinden de genel kurulu manipüle etmekle suçladığı Metin Sinan Aslan'a bizim ibra olmadığımız genel kurulu çok iyi yönettiği için teşekkür etti. Sürekli de konuşuyorlarmış. Metin Sinan Aslan'ın bunları unutmadığını düşünüyorum, ümit ediyorum.""
21
"BEN BU OYUNUN PARÇASI OLMAM"
"Genel kurul iradesini hiçe saymış, kuruş değil duruş tweetleriyle takipçi kazanmak için yola çıkmış insanları neler yaptığına bakalım. Olağan genel kurul ibra olmadıktan 2 sene mahkeme kararıyla Galatasaray'ı yönettiler. Divan Kurulu üyelerinin, genç liselilerin linç edilmesine sessiz kaldılar. Bedavaya aldık denilen Oğulcan ile ilgili krizin, Galatasaray'a maddi ve manevi Rizespor ile yaşadığımız olaylarda zarar yaşamasına neden oldular. Hiç bunları yaşamamışlar gibi, çıkıp utanmadan divan kurulunda hadsiz iddialarda bulundular. Ailemi karıştırdılar. Bundan sonra bunlara sessiz kalmayacağım. Kısa vadede yapmak istediklerimizin tamamını yapamadık. Yaptığımız pozitif şeyler de var. Adaylara, ben aday değilim, benle uğraşmayın dedim. Saygı gösterin dedim. Ben ve arkadaşlarımla uğraşmayı seçim stratejisi olarak belirlemişler. Gerekirse değerler çerçevesinde cevap vereceğim. Şüphe olmasın. Galatasaray'ı oyun olarak gören insanlar, maalesef Galatasaray'da bunu yapmaya devam edecekler. Ben bu oyunun parçası olmam, dışarıdan mücadele etmeye devam edeceğim."
20
"TARAFTAR OLSAM ELMAS'A ÇOK TEPKİ GÖSTERİRDİM"

"Umarım bir gün Galatasaray başkanlık makamına zarar vermek için illegal bahis çeteleriyle işbirliği yapanlar, yargımız tarafından ortaya çıkarılır. Ben bununla ilgili suç duyurusunda bulundum. Ben bir Galatasaray taraftarıyım her şeyden önce. Futbolda sonuçların iyi gitmediği, futbolda başarı taraftar için önemlidir. Taraftar olsam Burak Elmas'a çok tepki gösterirdim. Burada bir haksızlık görmüyorum. Ciddi anlamda eleştirirdim. Hakaret, küfür başka şey."

19
"TARAFTAR BUNU DÜŞÜNMEK ZORUNDA DEĞİL"
"Üye ile taraftar başka şey. Taraftar, Galatasaray'ın geleceğini düşünmek zorunda değil. O anki başarıyla, şampiyonlukla, her maçta kazanmak ister. Üyenin daha derin bakma zorunluluğu var. Daha iyi yönetme yarışı değil de Galatasaray'ı buradan kurtarma yarışına girmemizdir. Üyelerimizin, taraftar şapkasıyla bakma lüksü yok."
18
"MEVCUT İKİ ADAYA OY VERMEYECEĞİM"
(Dursun Özbek aday olursa) Benim desteğimin şu aşamada herhangi bir önemi yok. Bunu hiç düşünmedim. Bir seçim süreci vardı. İki aday vardı. Demokrasiye inanan herkes, tekrar aday olacaklara saygı göstermeli. Aday olanların söylemlerini ve Galatasaray değerlerine gerçekten gönülden riayet edip etmedikten sonra ben de şahsen kime oy vereceğime karar vereceğim. Mevcut iki adaya oy vermeyeceğim."