Sporx Extra Arama Logo

Yazarlardan Trabzonspor - Başakşehir yorumları
23
YAZARLARDAN TRABZON-BAŞAKŞEHİR YORUMLARI

Spor yazarları, Trabzonspor ile Başakşehir'in berabere kaldığı mücadeleyi köşelerinde değerlendirdi. İlgili yorumların tamamlarını paragraf sonlarında yer alan gazeteleri satın alarak okuyabilirsiniz.

22
"ORGANİZE BİR İŞ VAR"

ERMAN TOROĞLU: İki maçı da art arda seyrettim. İki maçın sonucu da takımların oynadıkları futbollara göre bence doğru bitti. Yalnız Trabzon'da bir hakem ve bir VAR hakemi vardı. Onlara ne desem, ne yapsam diye düşünüyorum. A Spor'daki 'Takım Oyunu'nda, devre arasında baya konuştum. Yahu arkadaşlar bir cinayet işlendi inanılır gibi değil. Başakşehirli Skrtel kafaya çıkarken, Nwakaeme'nin formasından olanca gücü ile aşağıya çekiyor. Öbür eli ile de omzuna basıyor. Hakem bunu gördü, baktı, bir daha baktı. Bunu vücut dilinden anlıyorum, Devam etti. Peki VAR bunu nasıl çağırıp izletmedi. Eğer bu pozisyon hakem tarafından verilmezse, ya da VAR tarafından seyrettirilip verdirilmezse bir organize iş vardır. Tabii bu organizasyonun arkasında kim var bunu bilemem. (SABAH)

21
"2 PUANI KAYBEDEN TRABZONSPOR"

İSKENDER GÜNEN: Şampiyonluk mücadelesi veren iki takım, sonuç birer puan. Önce bir gerçeği belirtmem gerekiyor, maçta 2 puanı kaybeden taraf Trabzonspor... Başakşehir ise kazançlı. Eğer maç seyircili olsa taraftarıyla bütünleştiğinde çok daha farklı sonuçlar alan Trabzonspor, bu maçtan da 3 puanı rahatlıkla alabilirdi.

20
"FİNAL PASI YETERSİZLİĞİ"

İSKENDER GÜNEN: Hüseyin Çimşir'in sahaya çıkardığı 11 ve de oyun anlayışı doğru. Abdulkadir Parmak yine orta sahada. Abdülkadir Ömür sağda. Nwakaeme, Sörloth'un arkasında, Ekuban ise solda. Ekuban'ı solda değerlendirmesi Başakşehir'in en güçlü tarafı olan sağ kenarı etkisiz kılmak içindi. Böylesi bir oyun kurgusu içinde ilk yarı oyunda uzun süre Trabzonspor'un rakip alanda göründüğü, özellikle sağ kenardan geliştirdiği ataklar var. Bir de Başakşehir'in çok adamla olduğu merkezden geliştirilen ataklarda ceza alanı içinde topla buluşmalarına rağmen final pası yetersizliği yüzünden sonucu değiştiremediler. 32. dakikada Skrtel'in, Nwakaemeye ceza alanı içinde yaptığı hareket net penaltı. Ama ne yazık ki ne hakem ne de VAR harekete penaltı diyemiyor. Bir takımın kaderiyle böyle oynanmamalı.

19
"ŞAMPİYONLUK YOLUNDA KAYIP"

İSKENDER GÜNEN: İkinci yarı ise Ekuban sağ önde, Nwakaeme solda, Abdülkadir Ömür ise Sörloth'a yakın. Ve de sorunlar baş göstermeye başladı. İlk yarıya göre Başakşehir sağ kenarı daha etkili kullanmaya başladı. Çünkü Nwakaeme'nin defansif anlayışı gerekli yeterlilikte değil. Sağ kenardan gelişen atak, savuma oyuncularının yerleşme hatası ve Demba Ba, Başakşehir'i öne geçirdi. Golden sonra da Trabzon'un yoğun bir baskı kurduğu üst üste kazanılan kornerlerden birinde Skrtel'in kendi kalesine attığı golle beraberlik geldi. 1-1'den sonra ise Trabzonspor adına A.Ömür'ün sakatlanması bana göre büyük bir şanssızlıktı. A.Ömür, tempoyu artıran ve de dripling özelliğiyle rakibi eksilten bir oyuncu. Sonuçta beraberlik Trabzonspor için şampiyonluk yolunda kayıp.

18
"TABLONUN KENDİSİ TUHAF"

AHMET ÇAKAR: Geçen hafta Göztepe'ye mükemmel bir gol attı, dün akşam da benzeri bir vuruşla Başakşehir'i öne geçirdi. Ama tabi Demba Ba'nın bu kadar boş kalması da Trabzonspor defansının zaafı. Bu golden sonra Skrtel'in kendi kalesine attığı bir gol var ki anlaşılır gibi değil. Kafa hakimiyeti iyi, zamanlaması kusursuz bir stoperin yüksekten gelen topu kendi kalesine atması çok tuhaf. Bir şey ima etmek istediğimden değil ama tablonun kendisi çok tuhaf. (SABAH)

17
"KARAR PENALTI AMA VAR'DAN TIK YOK"

AHMET ÇAKAR: Sonuçta kazanan çıkmadı ama VAR'ın çağırmadığı bir pozisyon var. Bir yüksek topta Skrtel, kafa vurmak için yükselmiş Nwakaeme'yi formasından çekip düşürüyor. Karar penaltı olmalıydı ama VAR'dan tık çıkmadı, Fırat'tan da ses gelmedi. MHK Başkanı Zekeriya Alp denen şahıs hakemleri vasıtasıyla Trabzonspor'dan intikamını aldı! (SABAH)

16
"TRABZONSPOR TUTUK KALDI"

ÖMER FARUK ÜNAL: Trabzonspor kaybedilen üst üste "4 puana" takılırsa, kalan 8 haftayı riske atar! Biri hafta içi Y. Malatya maçını oynamıştı. Diğeri Kopenhag maçını oynamıştı. Sahaya ikisi de 52'şer puanla çıktı. Galibiyet, beraberlik, mağlubiyet sayıları bile eşitti. Kadro ve derinlikleri birbirine çok yakındı! Seyircinin olmaması Başakşehir için avantajdı. Trabzonspor dün tutuk kaldı. Sörloth'a, sahanın en iyisi olan Başakşehir stoperi Ponck adım attırmadı. (TÜRKİYE)

15
"HATAYI HAKEM CEZALANDIRACAK"

ÖMER FARUK ÜNAL: Abdülkadir Ömür henüz istenilen noktada değildi. Sosa etkisizdi. Nwakaeme ve Ekuban ofansif bir katkı koyamadı. Ndiaye ve Mikel ipe un sermeye başlamışlar. Uğurcan iyiydi, Costa ve Campi vasatın üstünde oynadılar. Bekler dersen, dün rakibi hiç rahatsız edemediler. Trabzonspor, geride kalan 25 haftanın en diri rakibine karşı oynuyordu. İşte böyle durumda rakibiniz hata yapacak. Hatayı da hakem cezalandıracak; o zaman ipler sizin elinize geçebilir. Dün bu olmadı! (TÜRKİYE)

14
"TRABZONSPOR DİKKATİNİ DAĞITMAMALI"

ÖMER FARUK ÜNAL: Trabzon'un verilmeyen bir penaltısı var. Ancak Trabzon buna takılıp kalmamalı. Enerjisini kalan 8 haftaya yaymalı. Dikkatini dağıtmamalı. Rakipleri de kaybedecektir. Trabzon şöyle bakmalı; "Önemli bir maçı ben atlattım, aradan çıkardım. Bir tane 2 puan kaybetme hakkımı lig ikincisi ile oynadığım maçta kullandım." Genç bir teknik direktör var, şampiyonluk yaşamış oyuncu sayısı çok az. Camianın baskısı çok fazla. Soğukkanlı ve sakin olmakta fayda var. Panik kaybettirir. (TÜRKİYE)

13
"HAKEM, PENALTIYA KÖRLEŞTİ"

SELAHATTİN KINALI: Trabzonspor kazanırsa tarihsel bir eşiği geçeceğinin farkındaydı, dikkatli ve istekliydi bordo mavililer. Ama bu gerçeğin farkında olan sadece Trabzon değil, TS'ye husumetini resmileştiren Merkez Hakem Kurulu ve tetikçi hakemleri de olası bir Trabzonspor galibiyetinin sonuçlarını önceden görebilecek bir birikime sahiptiler. Zira orta düdük Fırat Aydınus, gözlerinin önünde Nwakaeme'ye yapılan penaltıya körleşti, VAR Mete Kalkavan da, kendi hakkını aramaktan aciz TS oyuncuları gibi bu infazın gönüllü seyircisi oldu. Ayıptı, rezillikti, lakin sistemin ayıpla rezillikle bir derdi yoktu. (TAKVİM)

12
"OLİGARŞI UŞAĞI HAKEMLER"

SELAHATTİN KINALI: Hakem takdirlerini de yanına alan Başakşehir, 2. yarıya Aydınus güvencesiyle daha özgüvenli çıktı ve TS kalesini yoklamaya başladı. Visca pası Demba ba golü sırasında TS'li 3 defans oyuncusunun halini ne siz sorun ne ben söyleyeyim. Skrtel'in Sosa pasını gole çevirmesinin ardından sahneye yine Aydınus çıktı ve kuralları çiğnemek pahasına bir TS atağını kesmeye utanmadı. Hakem böyle "tavır" koyarken, Sosa hakem çalmadığı halde top eline çarptı diye taca bıraktı; sportmenliği bu ülkede bir karşılığı varmış gibi. TS, Oligarşi uşağı bu hakemlere rağmen şampiyon olacaksa, yüzyılın en değerli başarısı olur. (TAKVİM)

 

11
"TRABZONSPOR 2 PUAN KAYBETTİ"

NECMİ PEREKLİ: Süper Lig'de liderlik yarışına yakışmayacak derecede zevksiz bir maç izledik. Her iki takım da gol atmak için değil de sanki gol yememek adına oynadı. Dişe tırnağa gelecek bir pozisyon veya insanı heyecanlandıracak tek hareket görmek mümkün değil. Sadece Başakşehir forveti Demba Ba'nın attığı goldeki vuruş tekniği, futbol adına zevkle seyredilebilecek bir hareketti. Geri kalan dakikaları bir torbaya doldurup Faroz'dan denize atın olsun bitsin. Bu skorun sonucunda Trabzonspor'un iki kayıp puanına karşılık Başakşehir'in aldığı bir puan var. (FOTOMAÇ)

10
"TRABZONSPORLU BİR AĞABEYİNİN UYARISI"

NECMİ PEREKLİ: Oyunda Trabzonspor sanki daha baskılı gibi gözüktü. Fakat iki forveti Nwakaeme ve Sörloth her nedense orta alanlardan kenarlara kaçmayı tercih ettikleri için pek de pozisyon üretemedi. 4 maçtır gol atamayan Sörloth'un topa vuruşta ve kafaya yükselişte stil değiştirdiğini gördük. Bu ona bir hoca uyarısı değil de eski bir Trabzonsporlu futbolcu ağabeyinin uyarısıdır. Kenarlara kaçarak belki markajdan kurtulduğunu sanıyorsun ama gol yollarından da uzak kalıyor, ayrıca gereksiz koşular yüzünden yorgun düşerek son vuruşlarda etkisiz kalıyorsun. (FOTOMAÇ)

9
"HATALARA UMUT BAĞLAMAK"

NECMİ PEREKLİ: Temposu düşük, mücadelesi yetersiz olan bu maçta her iki takım da kendi becerisinden ziyade rakibin savunmada yapacağı yanlış hareketlere umut bağlamış gibi gözüktü. O da olmadı. Niye olmadı? Çünkü her iki takım da gol yememek adına savunma ağırlıklı oynadığından ayrıca bir haftaya sığan iki maçın verdiği yorgunluk da olsa gerek. Sonuç olarak bu beraberlik muhtemel liderlik düğümünü bu hafta da çözemedi. (FOTOMAÇ)

8
"PENALTI NEDİR'İN ÖRNEĞİ BİR POZİSYON"

ZEKİ UZUNDURUKAN: Maçın 32. dakikasında Skrtel, hava topu mücadelesinde Nwakaeme'yi ceza sahasında formasından çekip yere indirdi. 'Penaltı nedir?' sorusuna örnek olarak gösterilecek bir pozisyon. Net ötesi bir penaltı. Hadi anladık Fırat Aydınus vermek istemedi. Ya VAR'daki Mete Kalkavan'a ne demeli! Mete Kalkavan, bu pozisyonun penaltı olduğunu adı gibi biliyor ama o da Fırat Aydınus'u çağırmıyor. MHK Başkanı çıkıp Trabzonspor'u hedef alan açıklamalar yaparsa, hakemleri de Trabzonspor'un net penaltısını vermez! Tepki-etki misali. Ama Trabzonsporlu oyuncular da teknik heyet de çok fazla centilmenler. Bu pozisyona itiraz etmeleri gerekirdi. Onlar da haklı, haklarını aramaya kalksalar hemen kart! (FOTOMAÇ)

7
"GOL GELİYORUM DEDİ"

ZEKİ UZUNDURUKAN: İlk yarıda Başakşehir'i savunmasına adeta hapseden Trabzonspor, tek kale bir maç oynadı ama kalabalık savunmayı aşamadı. İkinci yarıya kötü başladı Trabzonspor. Başakşehir'in golü 'geliyorum' dedi. Demba Ba bomboş pozisyonda affetmedi. Skrtel'in kendi kalesine attığı golden sonra tekrar oyuna döndü Trabzonspor. Yine net pozisyonlar buldu rakip kalede. Demba Ba'nın ikinci yarıdaki etkili şutlarında Uğurcan başarılıydı. Oyunun son bölümünde (hafta içinde maç yaptıkları için) iki takım da yoruldu. (FOTOMAÇ)

6
"YOKSA ŞAMPİYONLUK HAYAL"

ZEKİ UZUNDURUKAN: Sonuçta Trabzonspor iki haftadır hakem kurbanı oluyor. Gaziantep FK maçında bir golü ve bir penaltısı verilmeyen Trabzonspor'un dün de buz gibi bir penaltısı verilmedi. 2 maçta 4 puanı uçtu gitti bordo-mavililerin. Ama hakemlere inat hâlâ lider Trabzonspor... Trabzonspor, bundan sonra kalan 8 maçında önce hakemleri sonra da rakiplerini yenmek zorunda. Yoksa şampiyonluk hayal. (FOTOMAÇ)

5
"HAKEMİN KAYITSIZ KALMASI"

GÜRKAN ATA: Trabzonspor ilk yarıda, özellikle Caicara’nın kanadından çok rahat pozisyon üretti. Başakşehir kalesine kadar iyi geldi, hatta konuk defans hattı sıklıkla dikkatsizdi ama golü bulamamasında iki etken vardı: Öncelikle bordo-mavililer hücumda çoğalamadılar. Ve karşı karşıya bile net bir vuruş yapamadı ev sahibi ekip, güçsüzdüler. Bunlara, Skrtel’in Nwakaeme’yi ceza alanı içindeki hava topunda çekip düşürmesinde hakemin kayıtsız kalmasını da ekleyebiliriz! Başakşehir, takım boyunu hep kısa tutuyor, hücumda üç hat aralarında 15-20 metre en fazla, birlikte çıkıp savunmada da bunu yapıyorlar. Her atakta Trabzonspor ceza alanı içinde-çevresinde 5-6 kişi oluyor. Ama bordo-mavililer bu konuda daha sıkıntılı, 3 hücumcuya orta sahadan destek geliyor ama dağılımda sorun yaşıyorlar. Atakta birbirlerine çok yaklaşıp kısa paslarla sonuç almaya çalışıyorlar, genişlik olmadığı için önlem alınması da kolay oluyor. Buna rağmen pozisyon üretebilirdi, başaramadı. (AKŞAM)

4
"KAYBEDEN YANARDI"

GÜRKAN ATA: İkinci yarıda Başakşehir, Mahmut ve Aleksic’in pas dağıtımındaki uyumu ile 6 puanlık maça yakışır oyun sergiledi ilk çeyrekte. Ama belki de maçta en az adamla hücum yaptığı bir atakta öne de geçtiler. O golde ceza alanı içinde Demba Ba tek başınaydı, oyundaki bordo-mavili iki stoper seyirci, ligin en çevik stoperlerinden biri Hüseyin Türkmen ise yedek kulübesinde! Ekuban ve Nwakaeme’nin kanatlardaki hareketliğine çok ihtiyacı vardı artık Trabzonspor’un ama bu ikili haftalardır aynı, ya var ya yoklar. Dün yine etkisizdiler. Her geçen dakika bordo-mavililerin işi zorlaşabilirdi zira konuk ekip pas oyununu iyice yerleştirmeye başlamıştı. Şans ummadığı şekilde geldi. Skrtel’in kendi kalesine attığı gol, maça kalite değil, hareket getirdi. Ligin zirvesinde bütün hesapları değiştirecek son bölüm vardı. Her atakta ayrı plan yapıldı adeta. İki taraf da artık temkinliydi, hücuma çıkarken bir adamın bile ileri çıkıp çıkmaması bile tartışıldı sanırım, hesaplar yapıldı kulübede. Çünkü kaybeden yanardı. Hiç değilse beraberlik, iki taraf için de içten içe sevindiren sonuçtu. (AKŞAM)

3
"UYUTMA MODU"

GÜRCAN BİLGİÇ: Trabzonspor'un ablukası ile geçen ilk yarının, aslında Başakşehir'in 'uyutma modu' olduğunu gördük. Neredeyse rakip sahaya geçmeden ama kendi alanlarındaki her açığı kapatarak duvarı ördüler. Atak şanslarının 'tedbire' takılmasıyla birlikte duran topları ve özellikle kornerleri dikkatli kullanmak istediler. O anlar da ceza alanı kalabalığı içinde hareket alanı bulamadan geçti. Şampiyonluk rezervasyonunun yapılacağı maçta, "ne yapsak da gol bulabilsek" sorusuyla uğraşıyorlardı. (SABAH)

2
"VAR DEVREYE GİRMEDİYSE..."

GÜRCAN BİLGİÇ: Yine de Skrtel-Nwakaeme mücadelesindeki formadan çekme, penaltı olarak değerlendirilebilirdi. VAR devreye girmediyse eğer Fırat Aydınus'un kapıları 'yetersiz' yorumuyla kapatmasındandır. Denge maçı Başakşehir'in 'uyanma moduna' geçmesiyle birlikte, Trabzonspor'u geriye koşturur hale geldi. Demba Ba'nın net vuruşu, ilk yarı çaresizliğindeki Trabzonsporlu oyuncular ve teknik heyet için de yeni sıkıntıların habercisi olacaktı. Kritik maçların kurtarıcı formülü, Sosa'nın kornerleri, bu kez 'ters vuruş' ile tekrar maça çekti Trabzonspor'u. Ama yine 'duvardan dönen topu kapıp, yine duvara at' sistemi işbaşındaydı. (SABAH)

1
"OKAN BURUK, SESSİZ SEDASIZ"

GÜRCAN BİLGİÇ: Hafta içinden maç yaparak gelen iki ekibin de yorgunluk ile baş edemedikleri, tempoyu özellikle son 20'de dibe indirmelerini de gördük. Beraberlik hiç olmazsa kalan haftanın 'başlar önde' geçmesini engelleyecek skor. Ancak sert deplasmanlar öncesinde Çimşir'in puan hesaplarında yeni bakış açıları getirecek. Okan Buruk, sessiz sedasız takımını şampiyonluk kulvarına soktu ve yılın teknik adamı olmayı hak eden yönetimle yoluna devam ediyor. Hem Avrupa'da hem Süper Lig'de sıkılı yumruğundan vazgeçmiyor. (SABAH)