Sporx Extra Arama Logo

Turgay Demir: "Şampiyonluk favorim değil, adayım Beşiktaş"
13
TURGAY DEMİR'DEN DEĞERLENDİRME
Fotomaç yazarlarından Turgay Demir, şampiyonluk yarışındaki son durumu değerlendirdi. İşte o yazı...
12
KİMSE BİR ŞEY BİTİRMİŞ DEĞİL

Şampiyonluk yarışı tam gaz sürerken, şu işi bitir, beş maç üst üste kazanan kupayı alır, iki mağlubiyet yaşayan yarıştan kopar v.s altı bomboş iddialar kolay yoldan piyasaya sürüldüğü gibi, işin ilginç yanı en kötü tezlerin bile bir alıcısı oluyor.. Oysa matematik ortada. Kimse bir şey bitirmiş değil, şampiyonluk düğümü de öyle iki maçla çözülecek kadar sıradan bir düğüm değil...

11
4 BÜYÜKLERİN DURUMU

Şöyle bir bakalım... Liderin puan ortalaması 2.16, aynı şekilde devam ederse ligi 86-87 puanda bitirir... Bir maçı eksik olan Beşiktaş da aynı durumda... Fenerbahçe'nin maç başı puan ortalaması 2.04... Yani yapması gereken ayağını gaza biraz daha sert dokunmak... Trabzonspor ise şu anda 1.92 ortalamaya sahip. Aynı şekilde gaza biraz yüklenirse öndekileri yakalar, hatta geçebilir...

10
HİÇBİR TAKIM 15'TE 45 YAPAMAZ

Gerçek şu; geride oynanmamış 15 maç ve alınması gereken tam 45 puan var... Ligin başından bu yana gerçekleşen ortamalar gösteriyor ki, hiçbir takım 15'te 45 yapamaz... Ligin şampiyonluk barajı 86 puan gibi görünüyor... En kestirmesinden söyleyelim ki, dört büyüklerin hepsi bu rakama ulaşabilir...

9
KİMİ DAHA KOLAY, KİMİ DAHA ZOR ULAŞIR

Kimi daha kolay, kimi daha zor ulaşır, çünkü bazı takımlar puan olarak avantajlıyken bazıları oyuncu kalitesi anlamında öne çıkıyor, bazı adaylar ise oyun gücü ve aile ortamı yaratmanın avantajını yaşıyor.

8
SORUNLARI MANTIĞIYLA ÇÖZENİN İŞİ KOLAYLAŞIR

Görünen o ki, hangi takım sorunlarını, kol kırılır yen içinde kalır mantığıyla çözer, hangi yönetim oyuncuların ödemelerini zamanında yapar, hangi takımın yıldızları olayı daha çok sahiplenir ve hangi teknik adam işi sonuna kadar sımsıkı tutarsa o cephedeki işler daha da kolaylaşacak.

7
TAKIM RUHU, YARDIMLAŞMA, SAYGI ÖNEMLİ

Yani takım ruhu, aile gibi birlik içinde hareket etme, yardımlaşma, teknik adama saygı, yönetimlerin dirayeti gibi aslında detay görünen şeyler bu yarışta çok belirleyici olacak.

6
HERKES KENDİ TAKIMINA BAKMALI

Bu kriterlere elbette kadro zenginliği, hakem hataları, rakiplerde yaşanan sakatlıklar ve cezalı oyuncu durumları da eklenebilir. Ancak öncelikle herkes kendi takımına bakmalı ve oyun gücünü sahaya yansıtmalıdır.

5
OYUN GÜCÜ DENDİĞİNDE BEŞİKTAŞ!

Oyun gücü dediğinizde Beşiktaş ön plana çıkıyor. Gollerin futbolcular arasındaki dağılımı ve neredeyse tüm maçlarda son saniyeye kadar yürekleriyle mücadele eden oyuncuların özverilerini düşünürsek Kartal gerçekten önemli bir avantaja sahip.

4
ÇEKİRGE HER ZAMAN ZIPLAYAMAZ

Trabzonspor en stratejik oynayan takım. Az ve öz oynayıp kazanarak gidiyor. G.Saray tam tersi... Malatya, Gaziantep, F.Bahçe, Alanya, Kasımpaşa maçları hep bıçak sırtı geçildi ve iyi oyun yoktu... Kötü oyunla galibiyet çekirge sıçramasıdır ve çekirgenin her zaman sıçraması mümkün olmayabilir.

3
HUZUR OLMAYAN YERDE BAŞARI ÇOK ZOR GELİR

Kazanırken de kaybederken de oyun olarak hep belli bir çizginin altında kaldı. Kaldı ki bir de teknik direktör Erol Bulut'un üzerinde dolaşan kara bulutlar var. Yani iç huzurları da iyi değil. En büyük handikap da budur bence. Huzur olmayan yerde başarı çok zor gelir.

2
TEKNİK ADAM AVANTAJI

Unutmadan Beşiktaş, G.Saray ve Trabzonspor'un tüm kriterlerin dışında teknik adam avantajları olduğunu da belirtelim.

1
FAVORİM YOK, ADAYIM VAR!

Bu şartlarda şampiyonluk favoriniz kim derseniz; favorim yok adayım var, derim, o aday da Sergen Yalçın'lı Beşiktaş'tır..