Sporx Extra Arama Logo

Fatih Altaylı'dan gündem değerlendirmesi
27
FATİH ALTAYLI'DAN ÇARPICI SÖZLER
Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Emin Çağlar'ın moderatörlüğünde Habertürk TV'de yayınlanan Spor Saati programında gündem değerlendirmesinde bulundu.
26
DROGBA, SNEIJDER GELDİ! PEKİ SONRA...
Drogba'yı, Sneijder'leri gördü ama sonra ne gördük? UEFA yasakları, bilmemkaç milyar borç, gırtlağa kadar batık bir kulüp... Yöneticiler bunu mu yapsın? 'Bilmem kimi niye almadın?' Taraftar ve basın baskısı olursa alacağın adamı bile almakta güçlük çekersin. Sosyal medyayı okuyorum 'Ünal Aysal olsaydı uçaklar inerdi' deniyor. Doğru uçaklar peş peşe iniyordu, bankalar da tepene biniyordu. Ünal Aysal nerede? Vın. Dursun Özbek... Panikle oyuncu aldı, acemilik var. Ona üç buna üç. Pazarlık yok. 'Acelemiz var, seçim var...' Bu mu yöneticilik? Bunu rahmetli ananem de yapar.
25
TARAFTAR GAZI ALIYOR, PAZARLIK DURUYOR
Para onun değil, ödeme garantisi de onun değil. Yarın kulüp batmış ona ne? Alan, Alan, Alan... Alan niye gelemiyor? Galatasaray teklif yaptı Alan'a. Kulübün sıkıştığını gördü, geri adım atmıyor. Buna rağmen Alan işi bitebilir. Çin'de bir sürü kulüp, maliyenin kıskacı altında, bunu Galatasaray biliyor mu bilmiyorum. Bu da bir etken olmuş olabilir. Menajer, medyaya 'Yürü' diyor, medyadaki kalemleri yazıyor, taraftar da gazı alıp bağırıyor, pazarlık duruyor. Bu para, kulübün parası ya, yöneticinin değil. Yönetici kendi cebini korumuyor, kulübü koruyor. Onlara küfür etmenin anlamı yok. Ver al, seneye Avrupa'ya gideme. Bu mu isteniyor? Batışı kolaylaştırma. Yazık günah.
24
NEREDE BU OYUNCULAR?
Everton, Cenk Tosun'u 25 milyon Euro'ya aldı oynatmıyor. Ucuza boğaz manzaralı kiralık ev bulabilir misin? Çok sıkışmış birini bulman lazım. Medya köpürtme yaptığında o adamı sana kiralarlar mı? Bu kadar basit. Galatasaray'ın ayırdığı bir bütçe var, rahat olsa niye oyuncusunu satmak zorunda kalsın? Taraftar olsam yönetime bağırırdım ama Alan'ı alamadılar diye değil. Dursun Özbek zamanında 'Altyapıda 7 tane oyuncu var' dedi, nerede bu futbolcular?
23
ALİ KOÇ'A FİKRET ORMAN'A KIZMAYA GEREK YOK
Ozan Kabak'ı oynattın, haberlere göre bütün dünya kulüpleri talip. Haberlerin yüzde 25'i doğru olsa... Yunus Akgün nerede? Bu oyuncular nerede? Bunlar oynarsa para kazanacaksın. Bu futbolcular oynamıyor diye kızarım. Parayı sokağa atmayan yönetime kızmanın alemi yok. Ali Koç'a kızmanın alemi yok. Fikret Orman'a kızmanın alemi yok. Ucuz oyuncu alma potansiyeli varken almayana kız ama menajer bağlantılı medyanın köpürtmesiyle adam alınmıyor diye kızma.
22
TRANSFER YAPILMAMASI YÖNETİME YAZAR
Hala transfer yapılmaması yönetime yazar. Fatih Terim zaten söyledi bunu. Serdar Ali Çelikler, çok sevdiğim yazarlardan birisi. Alınmasın ama Galatasaray'la ilgili yazılarında bir problem var, söylemek zorundayım. Serdar, Galatasaray'da bazı kişilerle yakın bir temas içerisinde. Bu arkadaş grubu, 45-46 senelik arkadaşlarım. Bunlar 'Liseci' denen grubu temsil eden ve kendi adamları dışında kim yönetici olursa olsun onlara saldırmayı şiar edinmiş arkadaşlar.
21
DOĞRU OLMAYAN ŞEYLERİ FISILDIYORLAR
Serdar, o arkadaşların verdiği bilgilere fazla güveniyor ya da etkisi altında kalıyor. Bu da canımdan çok sevdiğim Serdar kardeşime bir öğüdüm olsun, elbette ki kimin kimle arkadaşlık ettiği ya da haber kaynağı olarak gördüğü benim haddime değil ancak onların çok etkisinde kaldığın zaman doğru olmayan şeyleri sana 'haber' diye fısıldıyorlar, sen de onları 'adam' sandığın için süzgeçten geçirmeyebiliyorsun.
20
FORVET TRANSFERİ YÜZDE 95 YAPILACAK

Forvet transferi yüzde 95 oranında olacak diye umuyorum. Aldığım bilgiler doğrultusunda söylüyorum. Taraftar olarak baktığında transferlerden memnuniyet olmaz. Ben de isterim Messi gelsin, Alisson gelsin... İstemek başka bir şey. Olacak var olmayacak var. Hayaller var gerçekler var. Makuliyet çizgisi başka bir şey.

19
ÇİLEK GETİRİP MANAV DÜKKANI AÇARSIN
Tamamen kendi reklamını yapmayı düşünen dingilleri kulübün başına getirirsen 'Alan kim, babasını da alırım' deyip 50 milyon Euro da verirsin, 20 tane özel uçak aynı anda da iner. 200 bin taraftar alkışlar. Sen de başkan olarak 'Çilek getirdim' dersin, manav dükkanı açarsın. Sonra o manavın kirasını kim ödeyecek?
18
SİHİRBAZLIK BUDUR İŞTE...
Haldun Üstünel, Galatasaray'a kimleri getirdi? 'Transfer sihirbazı' ne yaptı? Sihirbaz hakikaten numara yapmış olsa o isimler hatırlanır. Haldun Üstünel'in yöneticilik yaptığı dönemde başarı, şampiyonluk var mı? Yok. Hagi.. Üç büyüklerde oynadı. Barcelona, Real Madrid, Galatasaray... Hagi geldi Galatasaray'a. Barcelona'nın kaptanı Popescu geldi. Döneminin en iyi kalecisi olan Taffarel geldi. Sihirbazlık budur.
17
DÖNÜŞÜMÜ BAŞLATAN DERWALL'Dİ
Üçü de sıfır bonservisle. Sonuç dört şampiyonluk, UEFA ve Süper Kupası. Faruk Süren ve Ali Dürüst bu transferleri yaptı. Tecrübe ve yönetim budur. Galatasaray'da dönüşümü başlatan hoca Jupp Derwall'dir. Nasıl geldi Galatasaray'a? Gelmesinin tek nedeni vardır: Şans ama beceriyle birleştirilmiş şans. Iviç, Benfica'dan teklif aldı ve 'Gidiyorum' dedi. Sezon bitti Galatasaray'ın hocası yok. Alp Yalman ve Faruk Süren, Avrupa'ya futbolcu bulmaya gittiler. Bir gazeteciyle beraber kulüplerle görüşüyorlar. Volkan Karsan'ın babası 'Derwall'i düşünmez misiniz?' diyor. Alp Yalman 'Derwall kim biz kim?' diyor, 'Sıkıntılı günler geçiriyor, belli olmaz' cevabı alıyor. Buraya kadar şans, bundan sonrası yöneticilik...
16
ÜNAL AYSAL, DURSUN ÖZBEK VE AZİZ YILDIRIM
Hangi lokantayı sevdiğini bile araştırıyorlar. Derwall aranıyor, o restoranda buluşulup buluşmayacağı soruluyor. Derwall restoranın adını duyunca geliyor. Al takke ver külah, 'Tamam' diyor. 700 bin mark ve Türkiye. Sahayı görünce 'Burada futbol olmaz' diyor, çimleniyor, Avrupa'ya giden dönem başlıyor. Doğru yöneticilik budur, iyi ilişkiler, beceri, makul paralarla bunları başarmak. Spor işi, spor adamlarınca yönetilir. Parayı bulup, popülarite sağlamakla spor kulübü başkanlığı yapılmaz. 65 yaşında kulübe üye olup başkan olursan kulübü batırırsın. Ünal Aysal budur. Dursun Özbek budur. Aziz Yıldırım budur.
15
HAGI İLE BELHANDA'YI KIYASLAMAK, AYIPTAN ÖTE
Hagi'nin 'Beni Belhanda'yı kıyaslamayın' açıklamasını yorumlayan Altaylı, "İkisini karşılaştırmak, ayıptan da öte bir şey. Belhanda önümüzdeki 30 sene futbol oynasa, sabahtan akşama kadar antrenman yapsa Hagi'nin yaptıklarını yapamaz. Hagi, Maradona, Platini, Zidane gibilerle karşılaştırılabilir. Türkiye'den Sergen'le karşılaştırılabilir. Hagi'yi Belhanda'yla karşılaştırmak cehalet unsurudur. Bunu yapan 'Benim IQ'um 10 ya da 15' dedi. Benim sırtıma 10 numarayı giydirsen benden 10 numara olur mu? Problem Belhanda'nın alınışında, öyle lanse edildi ki hakikaten Hagi geldi. Büyük para verildi, hem bonservis hem yıllık olarak" dedi.
14
TARAFTAR GEÇEN SENE SÖVDÜ...
Younes Belhanda'nın Suudi Arabistan'ın Al Ittihad kulübüne transfer olduğu iddialarını değerlendiren Altaylı, "Bu taraftar aylarca Belhanda'yı ıslıklamadı mı? Ana avrat sövdüler. 'Gitsin bu şerefsiz' dediler, tribündeydik duyduk. Yarın 'Vay Belhanda satılır mı?' diyecekler. Taraftarın hepsini aynı anda memnun edemezsin. Bir işi doğru biliyorsa, kim ne derse desin onu yapması lazım. Geçmişte üç kuruşluk adamlarla şampiyonluklar, başarılar geldi. Yeter ki doğru yönet" ifadelerini kullandı.
13
DRONE KAYDI FALAN... BU İŞLER PALAVRA
Fenerbahçe'de Ersun Yanal'ın AZ Alkmaar maçını drone ile kaydettirmesi üzerine konuşan Altaylı, "Bu işler palavra... Tribüne bir kamera koysan aynı şeyi görmeyecek misin? Bunlar komedi... Sahaya baktığında kimin nerede olduğunu görmüyor musun? Çok istiyorsan tribüne kamera yerleştir kaydet. Ersun Yanal, teknoloji falan hoşuna gidiyor. Daha iyisini de yapabilirdi. Sen maçı nerede izliyorsun? Bundan sonra kulübede oturmasın, helikopterle izlesin maçı... Böyle bir şey olur mu?" yorumunda bulundu.
12
MEHMET TOPAL ÖZGÜVEN VERİR, ALMAZ
Mehmet Topal'ın "Ersun Yanal bize özgüven aşılıyor" demecini değerlendiren Altaylı, "Fenerbahçe ne yaparsa yapsın bundan daha başarısız olma ihtimali yok. Ersun Yanal'ın esas notu önümüzdeki sezon verilecek. Bu demeç bana manasız geliyor. Galatasaray, Valencia, Fenerbahçe'de oynamış bir adam bu. Valencia hariç şampiyonluk yaşadı, orada da Avrupa'da başarılı oldu. Mehmet Topal gibi bir oyuncunun özgüven için Yanal'a mı ihtiyacı var? Varsa orada problem vardır. Mehmet Topal gibi oyuncular, hocasından özgüven almaz; özgüven verir!" dedi.
11
ALİ KOÇ'UN CAMİAYA SESLENİŞ PROGRAMI
Ali Koç'un kulüp televizyonunda yapacağı programa ilişkin konuşan Altaylı, "Başkanların çok konuşmasının doğru olmadığını yüzlerce kez söyledim, Ali Koç için de geçerli. Bu kadar uzun konuşmalar, kendini bağlayıcı bir şeydir. Avrupa'da büyük kulüplerin başkanlarını konuşurken görüyor musun? Bütün işlerini Avrupa standardında yapmayı belirlemiş Ali Koç'un her dakika televizyon karşısında ne işi var? Çok birikiyor... Bunlar kendisine yol, su, elektrik olarak döner. Ne gerek var?" değerlendirmesinde bulundu.
10
GÜNEŞ'İN 'KEFİL OLURUM' AÇIKLAMASI DOĞRU
Beşiktaş'ın Burak Yılmaz transferini ve Şenol Güneş'in "Kimseye kefil olmam, Burak'a olurum" açıklamasını oyumlayan Altaylı, "Bu açıklama doğru. Yaptığı çok doğru bir şey niye? Burak Yılmaz alındı. Ciddi de bir paraya alınmış. Kefil olması da doğru. Nerelerde oynadı? En başarılı sezonlarını nerede geçirdi? Önce Trabzonspor'da başarılı oldu. Hocası kimdi? Şenol Güneş. Burak Yılmaz'ı, Burak Yılmaz yapan Şenol Güneş'tir. Burak'ı ne sen ne ben Şenol Güneş kadar tanıyabilir. Beşiktaş aradığı ilacı bulmuş gibi. İki taraftarın Burak Yılmaz'a olan anlamsız tepkisi... Burak Yılmaz çok ahlaklıdır, şahane adamdır demiyorum, saha içinden bahsediyorum" ifadelerini kullandı.
9
RAYAN BABEL BEŞİKTAŞ'TA KALIRSA...
Ryan Babel'in Fulham'a transferini değerlendiren Altaylı, "Beşiktaş, Babel'in kafasında bitmiş miydi bitirilmiş miydi? Geçen sezon son 6 hafta şampiyonluk yarışında kalındıysa Babel sayesinde... Avrupa'da başarıda payı var mı? Var. Sonra bir uyumsuzluk oldu. Bu uyumsuzluk giderilebilir bir uyumsuzluk değilse satılması normal ama aksiyse satılmasını anlamak mümkün değil. Şunu söylemek lazım, Babel kalsa Beşiktaş şampiyon olur muydu? Zor bence... Demek ki 'Zaten şampiyon olamayacağız, 2 milyon Euro masraf etmeyelim' demişler. İstenmeyenler gider mi? Tarık Çamdal, Galatasaray'dan gidiyor mu? Onu kim aldı? Ünal Aysal. Deniyor ya 'Şapkadan tavşan çıkarırdı', çıkardığı şapka işte" dedi.
8
ARTIK ANCAK CACIK OLUR
Arda Turan'ın Beşiktaş'a transfer olacağına ilişkin de konuşan Altaylı, ''Alacaklarsa bir tas yoğurt bir de su alsınlar, olsa olsa cacık olur. Arda'dan futbolcu falan olmaz bu saatten sonra. Hareketleri sporcu gibi değil çünkü. Delidoluluğu anlarım ama bir yaştan sonra durmak lazım belli ki. 19 yaşında barda kavga etse gençliğine verirsin ancak 30 yaşında bir sanatçının eşine sarkıntılık edip kafalar atıyorsa artık o çocuğun sporculukla alakasını kuramazsın'' dedi.
7
BAŞAKŞEHİR'İ TAŞIYAMIYOR
Altaylı, ''Arda'yı çok da severim ayrı bir şey ancak bunu yaptıysa bunun yüküyle futbol oynayamaz o çocuk, geçmiş olsun. Eşi hamileyken gece barda ona buna sarkıntılık yaptığı iddia edilen, sanatçıya kafa atan, silahla hastane basan bir adamın üzerinde bu yükler varken Beşiktaş formasının ağırlığını taşıyamaz. Beşiktaş'ı bırak, Başakşehir'i taşıyamıyor'' ifadelerini kullandı.
6
SÜPER LİG'DE ŞAMPİYONLUK YARIŞI...
Mustafa Denizli'nin 28-29. haftayı işaret etmesini değerlendiren Altaylı, "Şampiyonluk bu sene son haftalara kalacak gibi duruyor. Liderle diğerleri arasında 6 puanlık fark var ve liderin arkasında aynı puanda 4 takım var. O yüzden kolay kolay bitecek gibi durmuyor, sürekli bir şeyler olacak gibi. Son iki haftaya kadar kimin şampiyon olacağı kolay kolay netleşir gibi durmuyor. Favori Başakşehir, plaseler: Galatasaray ve Kasımpaşa'dır. Beşiktaş büyük sürpriz olur. Diğerlerinin nefesi yetmez gibi duruyor. İyi pozisyon aldılar ancak nefesleri yetmez gibi duruyor." yorumunda bulundu.
5
TERİM'DEN SONRA GALATASARAY'A YAKIŞIR
Ligle ilgili konuşan Altaylı "Bu senenin en büyük başarısı Antalyaspor'dur. Bülent Korkmaz muazzam bir iş yaptı ve hala 'Kümede kalmaya çalışıyoruz' diyor. Galatasaray'ın başında olsam, Terim'den sonra Bülent Korkmaz'la çalışırım. Bir büyük hocanın yanında pişmeden Galatasaray'a gelmesi problemdi, acemilik dönemiydi. Hagi de Galatasaray'da başarısız oldu. Bülent, Galatasaray'a çok yakışır bence" dedi.
4
3
2